TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uzmanı anlattı: İlişkilerde yaşanan sorunların kökeninde bağlanma stili olabilir

Klinik Psikolog Sinem Özdener, ilişkilerde yaşanan sorunların sebebinin sıklıkla bağlanma stili olabileceğini belirtti. Özdener, “Bağlanma stillerinin temelleri küçük yaşlarda atılsa da bu durum sonradan değiştirilebilir. Güvensiz bağlanmanın nasıl geliştiğini ve ilişkilerimizi nasıl etkilediğini öğrenmekle başlayabiliriz” dedi

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 04:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 04:30
Kaynak: İHA
Uzmanı anlattı: İlişkilerde yaşanan sorunların kökeninde bağlanma stili olabilir

Bağlanma stilimiz, erken çocukluk döneminde aile ve bakımverenlerle kurduğumuz ilişkilerden köken alır ve yetişkinlik döneminde sosyal ilişkilerimizde kendini gösterir. Özdener, bağlanma stilinin yaşamın erken dönemlerinde şekillendiğini, ancak sonradan değiştirilebileceğini vurgulayarak, “Kişinin öz farkındalığının güçlendirilmesi ve sorunlarının ne olduğunun bulunmasıyla birlikte çeşitli çözümler üretilebiliyor” dedi.

JOHN BOWLBY’NİN BAĞLANMA TEORİSİ

Özdener, John Bowlby’nin bağlanma teorisine atıfta bulunarak, insanların evrimsel olarak sağlam ilişkiler geliştirmesinin ve bu ilişkilerin sürdürülebilmesinin hayatta kalma ve üreme açısından önemli olduğunu belirtti. Bağlanma ihtiyacının doğuştan geldiğini ve bireylerin ilişkilerindeki davranışlarının arkasındaki temel dürtülerden biri olduğunu vurguladı.

GÜVENSİZ BAĞLANMA STİLLERİ

Klinik Psikolog Sinem Özdener, güvensiz bağlanma stillerini şöyle açıkladı:

Kaygılı Bağlanma Stili: Kaygılı bağlanma stili geliştiren kişiler, kendilerine karşı olumsuz, ilişkideki diğer kişiye karşı ise olumlu bir bakış açısına sahiptirler. Kendini değersiz hissetme, verilen ilgiyi hak etmediğine inanma gibi düşünceler yaygındır. Bu kişiler, partnerlerinin onları terk edeceği korkusuyla yoğun kaygı yaşarlar ve ilişkilerinde güven arayışı çok güçlüdür.

Kaçıngan Bağlanma Stili: Kaçıngan bağlanma stiline sahip kişiler, kendilerine karşı olumlu, başkalarına karşı olumsuz bir bakış açısına sahiptirler. Duygusal bağımsızlık ve kendi kendine yeterlilik duygusu yüksektir. Başkalarına bağımlı olmayı tercih etmezler ve duygusal yakınlıktan kaçınırlar.

Karmaşık Bağlanma Stili: Karmaşık bağlanma stiline sahip kişiler hem kaygılı hem de kaçıngan bağlanma özellikleri gösterirler. Bu da dışarıdan tutarsız görünen davranışlara yol açar. Hem ilişki içerisinde olmayı arzularlar hem de bu düşünceye yönelik korku geliştirirler, bu da duygusal ilişkilerden kaçınmalarına neden olur.

GÜVENLİ BAĞLANMA STİLİ

Güvenli bağlanma stiline sahip kişilerin, güvenip güvenilme konusunda kaygı duymadıklarını ve duygularını rahatça ifade edebildiklerini belirten Özdener, bu kişilerin kendilerine ve başkalarına karşı olumlu bir bakış açısı geliştirdiklerini ifade etti. Güvensiz bağlanma, kişinin sürdürebilir ve sağlıklı ilişkiler kurmasının önündeki engelleri tanımlarken, güvenli bağlanma stili bunun tam tersi özellikler gösterir.

DEĞİŞİM MÜMKÜN

Özdener, bağlanma stilimizin değiştirilebileceğine dikkat çekerek, “Bağlanma stillerinin temelleri yaşamın erken dönemlerinde atılsa da bu durum sonradan değiştirilebilir. Güvensiz bağlanmanın nasıl geliştiğini ve önemli ilişkilerimizde düşünce ve davranışlarımızı nasıl etkilediğini öğrenerek bu sürece başlayabiliriz” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.