TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'de her gün bir bebek yemek borusu olmadan doğuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Berat Dilek Demirel, Türkiye’de her gün bir bebeğin yemek borusu tam tıkalı ya da olmadan (özofagus atrezisi) dünyaya geldiğini belirtti. Bu bebeklerin hayatta kalabilmesi için ameliyat olmaları gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Demirel, hastalık ve tedavi süreçleri hakkında bilgi verdi

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 01:30
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 01:30
Kaynak: İHA
Türkiye'de her gün bir bebek yemek borusu olmadan doğuyor

Ülke genelinde her gün ortalama bir bebeğin özofagus atrezisi ile doğduğunu söyleyen Doç. Dr. Demirel, bu hastalığın 3 bin 500 doğumda bir görüldüğünü ifade etti. Özofagus atrezisi, yemek borusunun doğuştan tam tıkalı veya gelişmemiş olması durumudur ve bu bebeklerin ameliyat edilmeden hayatta kalması mümkün değildir.

Samsun’da doktorlar ve aileler, özofagus atrezisi hakkında farkındalık oluşturmak ve bilgi almak için bir araya geldi. OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlık Oditoryumu Pembe Salon’da gerçekleştirilen toplantıda, hasta ve aileler merak ettikleri konular hakkında uzmanlardan bilgi aldılar.

Doç. Dr. Demirel, bu hastalığın anne karnında tespit edilebileceğini, ancak çoğu vakanın doğum sonrası teşhis edildiğini belirtti. Yemek borusu olmayan bebeklerin yaşama tutunabilmesi için ameliyat olmaları şarttır. Bu hastalıkla doğan bebeklerde genellikle diğer sistemlerde de (böbrek, kalp, bağırsak vb.) ek sorunlar bulunabileceğini ekledi.

OMÜ Çocuk Cerrahisi Kliniği, Türkiye’de özofagus atrezisi hasta takip sistemine kayıtlı nadir merkezlerden biridir. Yıllık hasta sayılarının 10’un üzerinde olduğunu belirten Doç. Dr. Demirel, bugünkü toplantıya 30’dan fazla hastanın katıldığını söyledi.

Türkiye Özofagus Atrezisi Çocuk ve Aile Destek Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Celal Boratav, oğlunun doğduktan sonra yemek borusunun olmadığını öğrendiklerini ve zorlu bir süreçten geçtiklerini anlattı. Aynı durumda olan diğer aileler de deneyimlerini paylaşarak, hastalıkla ilgili bilgi ve destek sağladılar.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.