TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sınav stresi nasıl geçer? İşte uzmanından sınav öğrencileri öneriler

Lise ve üniversite sınavlarına geri sayım başladı ve bu kritik dönemde sınav adaylarına önemli tavsiyelerde bulunan Eğitim Danışmanı Barış Balcı, strateji belirlemenin ve deneme sınavlarına yoğunlaşmanın önemini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 08:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 08:00
Kaynak: BÜLTEN
Sınav stresi nasıl geçer? İşte uzmanından sınav öğrencileri öneriler

Balcı, sınav adaylarının güçlü oldukları konulara odaklanmalarını önerirken, deneme sınavlarının artırılmasının da önemli olduğunu belirtti. Yanlışların üzerine gitmenin, adayların zayıf noktalarını belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olduğunu kaydeden Balcı, sınav öncesi bu pratikleri sürdürmenin başarıya giden yolda önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Sınav adaylarının bu kritik dönemde strateji belirleyerek hangi konudan başlayacaklarına, ne zaman mola vereceklerine ve nasıl bir çalışma düzeni izleyeceklerine karar vermelerini öneren Balcı, sınav gününde de belirlenen stratejiyi uygulamanın başarıya ulaşmada kritik olduğunu vurguladı.

Deneme sınavlarının sıklaştırılmasının, sınav atmosferine adapte olmayı sağladığını ve adayların sınav stresini azalttığını dile getiren Balcı, bu denemelerin adayların güçlü ve zayıf yönlerini belirlemelerine yardımcı olduğunu ve eksikliklerini gidermelerine olanak tanıdığını belirtti.

SINAV ÖĞRENCİLERİ İÇİN KRİTİK ÖNERİLER

Sınavlar kapıya dayandı ve öğrenciler için heyecan dolu günler başladı! Eğitim Danışmanı Barış Balcı, sınav öğrencilerine önemli tavsiyelerde bulunarak, sınav stresini yenmenin yollarını açıkladı. İşte, sınav adaylarının dikkatle okuması gereken kritik öneriler:

1. Stratejinizi Belirleyin: Son 3 hafta sınavla ilgili stratejilerinizi netleştirmeniz gerekiyor. Hangi dersten başlayacağınızı, nerede mola vereceğinizi ve hangi stratejiyi izleyeceğinizi belirleyin. Sınav gününde de bu stratejiyi korumak önemli!

2. Deneme Sınavlarını Artırın: Deneme sınavlarınızı artırarak yanlışlarınızı görmeli ve üzerine gitmelisiniz. Bu denemeler, zayıf ve güçlü yönlerinizi belirlemenizde büyük rol oynar.

3. Güçlü Konulara Yoğunlaşın: Güçlü olduğunuz konulara odaklanın ve hakimiyetinizi artırın. Bu dönemde enerjinizi zayıf konulara harcamak yerine, güçlü olduğunuz konuları korumanız önemlidir.

4. Turlama Tekniğini Kullanın: Sınavda daha iyi performans göstermek için turlama tekniğini öneriyorum. Kolay sorulardan başlayıp zor olanlara geçin. Böylece zihniniz kolaydan zora gittiği için daha iyi performans gösterebilirsiniz.

5. Sınav Ortamına Hazırlıklı Olun: Sınav gününe uygun bir ortamda deneme çözmek önemlidir. Tanımadığınız kişilerin olduğu bir ortamda deneme yaparak sınav gününe hazırlıklı olun.

6. Rutin Oluşturun: Sınav saatine uygun bir uyku düzeni oluşturun ve son iki haftada aynı saatlerde yatıp kalkın. Bu, sınav günü için hazır olmanıza yardımcı olacaktır.

7. Ailelerin Yaklaşımı: Aileler, çocuklarına güven duygusu aşılamalı ve sınav sürecini sevgiyle desteklemelidir. Çocuklarına koşulsuz sevgi ve güven verdiklerinde, sınav adaylarının moral motivasyonu daha yüksek olacaktı

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.