TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran dizilere tepki!

TTB’den hekimleri/sağlık emekçilerini itibarsızlaştıran yayınlar ile ilgili RTÜK ve Senaristbir’e yazı: “Kamuoyunda önemli bir izlenme oranı bulunan bu yayınlarda bu şekilde sahnelerin yer alması, zor şartlar altında mesleğini yapmaya çalışan sağlık çalışanlarını hedef haline getirmektedir.”

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 13:26
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran dizilere tepki!

Türk Tabipleri Birliği (TTB), son dönemde sağlık alanı ile ilgili dizi, film vb. yayınların senaryolarında tıbbi hataların olması, şiddet sahnelerine yer verilmesi ve hekimlerin/sağlık emekçilerinin mesleki değerini geriletecek içeriklerin üretilmesi üzerine Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ne (Senaristbir) birer yazı yazdı.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA MESLEĞİNİ YAPMAYA ÇALIŞAN…

Söz konusu yayınlar nedeniyle hekimlerden TTB’ye çok sayıda şikayet bildirildiği belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bu yayınlar, görevlerini yaparken hiçbir şekilde ayırım gözetmeyen sağlık çalışanlarına yönelik küçük düşürücü anlamlar içermekte ve hekimlik mesleğini hedef göstermektedir. Birçoğu toplumda rol model olmuş dizi oyuncularının sağlık çalışanlarına yönelik şiddet içeren sahnelerde yer alması, toplumumuzda bu tarz davranışların yaygınlaşmasında özendirici nitelik oluşturmaktadır. Kamuoyunda önemli bir izlenme oranı bulunan bu yayınlarda bu şekilde sahnelerin yer alması, zor şartlar altında mesleğini yapmaya çalışan sağlık çalışanlarını hedef haline getirmektedir.”

İDARİ PARA CEZASI ÖNLEYİCİ OLABİLİR

Yazıda bu tabloya katkıda bulunan televizyon ve medya yapımcıları ile bu yayınları yayımlayan kanalların denetimi ile idari para cezası ve diğer tedbirlerin önleyici olabileceği kaydedildi.

RTÜK’e gönderilen yazıda ek olarak; RTÜK Kanunu’nun ‘Genel Yayın Esasları’ ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un ‘Yayın Hizmeti İlkeleri’ kapsamındaki yasal düzenlemeler de anımsatıldı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.