TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Manisa'daki o stant 5 kişiye sigarayı bıraktırdı

Alaşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 'Sigara Bırakma Günü' etkinliği kapsamında açılan stantta hal çalışanı 5 kişi sigarayı bırakma kararı alırken 3 kişi de en kısa sürede bırakmaya çalışacaklarını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 04:30
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 04:30
Kaynak: İHA
Manisa'daki o stant 5 kişiye sigarayı bıraktırdı

Alaşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri bir doktor eşliğinde Sevgi Yolu üzerinde kurduğu stantta, günün anlamında dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için vatandaşlara sigaranın zararlarını anlatıp, broşür dağıtarak, sigarayı bırakma önerilerinde bulundu. Vatandaşlar yapılan uygulamadan mutlu olduklarını belirtti.

Alaşehir İlçe Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Çağrı Bozkurt, "Her yıl 9 Şubat 'Sigara Bırakma Günü' bünyesinde, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ülkemizde olduğu gibi Alaşehir’de de Uzman Dr. Bilge Betül Kılıç başkanlığında, sağlık personellerinin katıldığı bir ekiple 'Sigara Bırakma Günü' etkinliği düzenledik. Dünya’da her yıl 7 milyondan fazla kişi doğrudan tütün kullanımına bağlı hastalıklar, 1,2 milyon kişi de tütün ürünü kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kalarak pasif içicilik nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Tütün sadece kanserler, kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara neden olmakla kalmayıp aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan ölümlerde de önemli bir faktördür. Eğer sigara kullanıyor iseniz, bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir sigara bırakma polikliniğine başvurabilir ya da ALO 171 Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattını arayabilirler. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla sigarayı bırakılabilir. Unutmayalım ki içilen her sigara ile hayattan ve sevdiklerimizle geçireceğimiz sağlıklı zamanlardan çaldığımız anlardır." dedi.

Hal çalışanlarından 5 kişi sigarayı bıraktı

Sağlık ekibi etkinlikler kapsamında Alaşehir Belediyesi Hal çalışanlarını da ziyaret etti. Hal çalışanlarına sigaranın zararları ve bırakma yolları anlatıldı. Hal çalışanlarından sigara içen 8 kişiden 5 kişi sigarayı bıraktıklarını açıklarken, diğer 3 kişi de en kısa sürede sigarayı bırakmaya çalışacaklarını belirtti.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.