TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kulakla ilgili baş dönmesi neden olur? Uzmanı anlattı!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Çekiç, baş dönmesinin en sık kulakla ilgili sorunlardan kaynaklandığını açıkladı. Vertigo vakalarının yüzde 5 ila 10'unu oluşturduğunu belirten Çekiç, pozisyonel vertigo, vestibüler nörit ve meniere hastalığının başlıca sebepler olduğunu vurguladı

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 02:30
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 02:30
Kaynak: İHA
Kulakla ilgili baş dönmesi neden olur? Uzmanı anlattı!

Çekiç, pozisyonel vertigonun iç kulaktaki denge merkezindeki mikroskopik parçacıkların yerinden oynaması sonucu ortaya çıktığını belirtti. Bu durumun kafa travmaları, stres, hareketsiz yaşam tarzı ve yükseklik değişiklikleri gibi etkenlerle tetiklenebileceğini söyledi. Hastalığın belirtilerinin ataklar halinde şiddetli baş dönmesi, bulantı ve kusma olduğunu ifade eden Çekiç, tanının çeşitli pozisyonel testlerle kolaylıkla konulabileceğini ve tedavisinin de çeşitli manevra teknikleriyle mümkün olduğunu belirtti.

Ayrıca, vestibüler nöritin bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan sinir iltihabı olduğunu açıklayan Çekiç, hastalığın kendiliğinden geçse de hastanın günlük yaşamında denge bozuklukları yaşayabileceğini ve bu durumun rehabilitasyonunun önemli olduğunu vurguladı.

MENİERE HASTALIĞINA DİKKAT!

Op. Dr. Ali Çekiç, Meniere hastalığının ciddi bir baş dönmesi nedeni olduğunu vurgulayarak iç kulaktaki endolenf sıvısında anormal bir artışın ve sıvının emilmesinde problem yaşanması sonucu oluştuğunu belirtti. Meniere hastalığının belirtileri arasında baş dönmesinin yanı sıra işitme kaybı, çınlama ve kulakta dolgunluk hissi olduğunu açıkladı. Özellikle her atak sonrası kalıcı işitme kayıplarının oluşabileceğini belirten Çekiç, hastalığın genellikle 40 yaş üzeri kadın hastalarda daha sık görüldüğünü ifade etti.

Tedavi yöntemlerine de değinen Çekiç, medikal ve cerrahi tedaviler, rehabilitasyonlar ve manevralarla baş dönmesi hastalıklarının genellikle düzelme eğiliminde olduğunu söyledi. Çekiç, düzenli uyku, stresten uzak durma, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, ve dengeyi artıracak egzersizlerin önemine dikkat çekti. Ayrıca, ani pozisyon değişikliklerinden kaçınılması gerektiğini ve düzenli yürüyüş yapmanın faydalı olabileceğini belirtti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.