TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kanser ameliyatlarında devrim niteliğinde yeni teknik: Floresan boya ile gözle görülemeyen tümörler aydınlatılıyor

Oxford Üniversitesi ve ImaginAb Inc işbirliğiyle geliştirilen yeni teknik, kanser ameliyatlarında floresan boya kullanarak nüksetme riskini azaltıyor. Prostat kanseri hastaları üzerinde yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar verdi ve cerrahlara daha hassas bir görüntü sunuyor. Uzmanlar, bu yenilikçi teknikle kanser tedavisinde köklü bir değişim yaşanabileceğini belirtiyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2024 06:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 06:30
Kaynak: AA
Kanser ameliyatlarında devrim niteliğinde yeni teknik: Floresan boya ile gözle görülemeyen tümörler aydınlatılıyor

Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları ve cerrahlar, kanser ameliyatlarında devrim niteliğinde bir yenilikle karşımızda. The Guardian gazetesinin aktardığına göre, bu teknik, görülemeyecek kadar küçük kanserli dokuları aydınlatan floresan boyaları kullanarak, kanserin nüksetme riskini azaltabilir.

Californialı biyoteknoloji şirketi "ImaginAb Inc" ile işbirliği içinde geliştirilen bu yöntem, "Cancer Research UK" tarafından finanse edildi. Floresan boya, cerrahların sağlıklı dokuyu korurken kanserli hücreleri tespit etmelerine olanak tanıyor.

23 prostat kanseri hastası üzerinde yapılan çalışmada, hastaların prostatlarına işaretleyici floresan boya enjekte edildi ve bu boya, kanserli hücrelerin ve yayıldığı bölgelerin belirlenmesine yardımcı oldu.

Operasyon sırasında, özel bir görüntüleme sistemi kullanılarak prostat kanseri hücrelerinin parlaması sağlandı ve cerrahlar, sağlıklı dokuyu korurken kanserli hücreleri çıkarmada daha etkili bir şekilde hareket edebildi.

Bu yenilikçi teknikte, floresan boya, prostat kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunan "prostat spesifik membran antijeni (PSMA)" adlı bir proteine bağlanıyor. Bu sayede, ameliyat sırasında kanserli dokuların tespiti ve çıkarılması daha hassas bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Oxford Üniversitesi'nden Prof. Dr. Freddie Hamdy, bu teknikle cerrahlara kanserli hücrelerin nerede olduğunu görmeleri için ikinci bir çift göz verdiklerini belirtti. Bu sayede, ameliyat sonrası yaşanabilecek gereksiz yan etkilerin azaltılması ve hastaların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmaları hedefleniyor.

Çalışmanın sonuçları, "European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging" dergisinde yayımlandı. Uzmanlar, bu teknikle kanser tedavisinde köklü bir değişim yaşanabileceğini ve gelecekte diğer kanser türlerine de uyarlanabileceğini umuyor.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.