TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kalp ve damar cerrahları Ankara’da buluştu

Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri’nde görev yapan kalp ve damar cerrahları Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde pratik ve teorik eğitim görecek

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 23:30
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Kalp ve damar cerrahları Ankara’da buluştu

Sağlık Bakanlığı koordinesinde teorik ve pratik eğitimle kalp ve damar cerrahlarının meslek hayatlarına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Kalp ve Damar Cerrahisi Ortak Eğitim Programı’, Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde başladı. Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri’nde görev yapan 35 doktor eğitim programından yararlanacak. 4-5 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan eğitim programlarının ardından cerrahlar, görevlerini sürdürmek için kendi ülkelerine dönecek.

Burada konuşan Ankara Bilkent şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Aziz Ahmet Sürel, eğitim programına katılan doktorlara titizlikle ve özenle eğitim verdiklerini ifade ederek, “Dünyada bir kural var bir iş nerede iyiyse o iş daha az bilinen yerlere doğru akar. Biz gittiğimiz yerde kendi öz vatanımızda ameliyat yapar gibi kendi arkadaşlarımıza eğitim verir gibi oradaki meslektaşlarımıza eğitim veriyoruz. Türk dünyasının aynı alanda insanlara hizmet etmeye çalışan doktorlarının bilgilerini birbirleriyle paylaştığı, birbirlerini daha güçlü kıldığı ve bütün coğrafyamıza hizmet etmeye gayret eden bir eğitim programıdır” ifadelerini kullandı.

YARIN UYGULAMALI AMELİYATHANE EĞİTİMLERİ YAPILACAK

Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Damar Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik ise ilerleyen süreçte bu eğitimleri sürdürmek ve geliştirmek istediklerini belirterek, “Bugün kalp ameliyatları teorik programı yapacağız. Yarın da uygulamalı olarak ameliyathanemizde eğitimi sürdüreceğiz. Bu ameliyatları tamamladıktan sonra kardeşlerimiz ülkelerine dönecekler. Belirli periyodlarda bu programların devamını getireceğiz. Derneğimizin organizasyonunda bakanlığımızın himayesinde bu organizasyonları sürdürmeyi arz ediyoruz” dedi.

Öte yandan, programa, Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç’ın yanı sıra Ankara Bilkent şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Aziz Ahmet Sürel, Kalp Damar Hastanesi Prof. Dr. Serap Aykut Aka, yabancı misyon temsilcileri ile Türk devletlerinde görev alan doktorlar katıldı.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Kireçli kalp damarlarının açılmasında yeni teknoloji

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.