TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Her yıl 2,5 milyon çocuğun hayatını kurtarıyor: Uzmanı aşının önemini anlattı

Dünya genelinde uygulanan bağışıklama programlarının, her yıl 2,5 milyon çocuğun hayatını kurtardığı açıklandı. Bu önemli bilgiyi paylaşan isim ise Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Dilek Yekenkurul oldu

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 01:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 01:30
Kaynak: İHA
Her yıl 2,5 milyon çocuğun hayatını kurtarıyor: Uzmanı aşının önemini anlattı

Dr. Yekenkurul, aşıların toplum ve insan sağlığı için taşıdığı kritik öneme dikkat çekti. Aşının, insan vücuduna verildiğinde bağışıklık oluşturarak mikroorganizmayı tanımasını ve ona karşı koruyucu yanıt oluşturmasını sağlayan bir çeşit ilaç olduğunu belirtti. Ayrıca, aşıların gücü azaltılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmalardan hazırlanan maddeler olduğunu vurguladı.

20'den fazla bulaşıcı hastalığı önlemek için çevre sağlığı hizmetlerinden sonra en güvenli ve etkili koruyucu sağlık hizmeti olan aşının, çiçek hastalığı gibi bazı hastalıkların yok edilmesine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Dr. Yekenkurul, Türkiye'de ve dünyada yaygın olarak uygulanan aşıların sayısına da değindi.

Ancak, Dr. Yekenkurul'un vurguladığı gibi, her aşının koruyuculuğunun yüzde yüz olmadığı ve bu nedenle tüm toplumu aşılamak gerektiği önemli bir nokta olarak belirtildi. Ayrıca, aşıların hastalık seyrini hafifletici etkiye sahip olduğunu ve bazen salgınların önüne geçebileceğini söyledi.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte aşı çalışmalarının daha güvenilir bir şekilde yürütüldüğünü belirten Dr. Yekenkurul, aşıların yan etkileri veya alerji riski gibi konuların önemine de değindi. Ancak bu risklerin, bir ilacı kullanırken göze alınan riskler gibi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Son olarak, aşı yaptıran kişinin sadece kendi sağlığını korumakla kalmayıp aynı zamanda çevresindeki insanları ve toplumu da koruduğunu vurgulayan Dr. Yekenkurul, aşının küresel olarak yaygınlaşmasıyla birlikte önlenebilir hastalıkların görülme ve ölüm oranlarında düşüşün en büyük kanıtının sağlanacağını ifade etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.