TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Havuz ve denizlerin tehlikeli yüzü: Kulak enfeksiyonlarına dikkat!

Yaz aylarında havuz ve denizlerin popülerliği artarken, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Hüsamettin Olgun, mikropların kulak-burun hastalıklarına neden olduğunu belirtti. Enfeksiyonların ciddi sonuçları olabileceği ve alınması gereken önlemler hakkında uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 01:30
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 01:30
Kaynak: İHA
Havuz ve denizlerin tehlikeli yüzü: Kulak enfeksiyonlarına dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, serinlemek ve eğlenmek için havuz ve denizlere olan ilgi arttı. Ancak, bu keyifli aktivitenin ardında ciddi sağlık riskleri de bulunuyor. Medicana Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüsamettin Olgun, havuz ve denizlerden bulaşan mikropların kulak-burun hastalıklarında artışa neden olduğunu belirtti.

KULAK ENFEKSİYONLARININ TEHLİKELERİ

Op. Dr. Hüsamettin Olgun, "Daha önceden kulak zarında delik olan hastalar için bu durum daha da önemli. Çünkü mikroplu su direkt olarak orta kulağa, iç kulağa, kulak sinirine ve beyne ulaşabilir ve kalıcı sağırlıkla sonuçlanabilir" dedi. Yazın kulak burun boğaz doktorlarına en çok gelen şikayetlerin, deniz ve havuz kaynaklı dış kulak yolu iltihapları olduğuna dikkat çeken Olgun, "Dış kulak yolunda biriken bakteriler ve mantarlar, kulakta çok şiddetli ağrılara, akıntılara ve kulak kepçesinde hassasiyetlere sebep oluyor. Şiddetli kulak ağrısı, kulakta şişlik ve akıntı, kulak çınlaması, işitme kaybı ve baş dönmesi gibi şikayetlerle hastalar bizlere müracaat etmektedir" diye konuştu.

Dr. Olgun, enfeksiyonun ilerlemesi halinde ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguladı: "Mikroplu su, dış kulak yolunda hızla yayılmakta ve kulak zarını etkileyerek şiddetli ağrı, tıkanıklık ve işitme kaybına yol açmaktadır. İltihaplı durum, ilerlemesi halinde kulak zarını delerek orta ve iç kulağa, hatta beyne ulaşıp menenjit ve ansefalite yol açabilir. Daha önceden kulak zarında delik olan hastalar için bu durum daha da önemli, çünkü mikroplu su direkt olarak orta kulağa, iç kulağa, kulak sinirine ve beyne ulaşabilir. Dikkat edilmemesi ve önlem alınmaması durumunda iltihap ilerleyebilir ve müzminleşebilir, kalıcı sağırlıkla sonuçlanabilir."

Op. Dr. Hüsamettin Olgun, bazı basit önlemlerle havuz ve denizde kulak enfeksiyonlarını önlemenin mümkün olduğunu belirtti: "Temiz olduğundan emin olmadığımız yerlerde havuz ve denize girmemeliyiz. Klorla dezenfekte edilmeyen havuzlardan uzak durmalıyız. Hijyenik olmayan gıdaları tüketmemeliyiz. Aşırı güneşte fazla kalmamalıyız. Dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmeliyiz. Spor yapmalı ve uykumuza dikkat etmeliyiz. Kulaklarımızı gelişigüzel cisimlerle karıştırmamalıyız. Dış kulak yolu orta kulak iltihabı oluştuğunda ilerlemeden acilen bir KBB uzmanına başvurulmalıdır."

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.