TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hastalık Yönetim Platformu uygulaması devrede

Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği Hastalık Yönetim Platformu (HYP) uygulaması, kronik hastalığı olan bireylerin tarama ve izlemlerini ayrıntılı olarak raporlayabilmeyi sağlamak üzere Sakarya'da devreye alındı. Bu uygulama ile kalp, damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik hava yolu hastalıkları gibi en fazla ölüme ve engelliliğe neden olan bulaşıcı olmayan hastalıkların erken teşhisinin yapılması hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 06:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 06:30
Kaynak: İHA
Hastalık Yönetim Platformu uygulaması devrede

Sakarya'da başlatılan HYP uygulaması hakkında bilgi veren Adapazarı Zümrüt Müftüoğlu Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Dr. Büşra Duygu Sarı, yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte kronik hastalıkların sıklığının da arttığına dikkat çekti. Bu durumun önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturduğunu vurgulayan Sarı, tarama ve erken teşhisin bu hastalıkların önlenmesinde önemli olduğunu belirtti.

HYP ile aile hekimliği birimlerinde tarama ve erken teşhis çalışmalarının etkin bir şekilde yapıldığını ifade eden Sarı, obezite, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar açısından risk taşıyan hastaların belirlenen kriterlere göre değerlendirildiğini dile getirdi.

Aile Hekimi Dr. Uluç Güray ise hastaların boy, kilo, tansiyon ve bel çevresi ölçümlerinin ardından gerekli tetkiklerin yapıldığını ve kronik hastalık riskinin tespit edildiğini belirtti. Orta ve yüksek riskli bireylerin Sağlıklı Hayat Merkezlerine (SHM) yönlendirildiğini açıklayan Güray, bu merkezlerde diyetisyen, kanser tarama ve erken teşhis gibi hizmetlerden faydalanıldığını söyledi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.