TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Güneş çarpması nedeniyle çalışma saatleri modifiye edilmeli

Adana'da son günlerde tüm zamanların Haziran ayı sıcaklık rekorları kırılmasının ardından özellikle güneş altında çalışanların hayatının risk altında olduğu, çalışma saatlerinin modifiye edilerek, sabah saat 06.00-09.00'a çekilmesi gerektiği bildirildi

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 02:00
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 02:00
Kaynak: İHA
Güneş çarpması nedeniyle çalışma saatleri modifiye edilmeli

Adana'da tüm zamanların Haziran ayı sıcaklık rekoru kırıldığı şu günlerde özellikle tarım işçileri ve daha birçok çalışan ekmek parası için güneş altında iş yapmak zorunda kalıyor. Geçtiğimiz günlerde de bir tarım işçisi tarlada kalp krizi geçirip hayatını kaybetmişti. Aşırı sıcakların hayati tehlike oluşturduğu şu günlerde Kardiyoloji Doktoru Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, vatandaşların sıcak havada dikkat etmesi gerekenler konusunda uyardı. 65 yaş üzeri vatandaşların kesinlikle gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulunan Katırcıbaşı, kendi hastalarına da bu hafta itibarıyla yürüyüşlerini bir süreliğine durdurmaları tavsiyesinde bulunduğunu söyledi. Güneşe maruz kalınması sonucunda ortaya çıkabilecek güneş çarpması semptomlarını da hatırlatan Katırcıbaşı, şuur kaybına varabilecek semptomlara karşı bol sıvı tüketimini önererek, açık renkli kıyafetler tercih edilmesi ve yalnızca belirli saatlerde dışarı çıkılması tavsiyelerinde bulundu.

Güneşin dik geldiği saatlere dikkat

Sıcak havalarda vücudun su kaybının arttığını hatırlatan Katırcıbaşı, "Ben bütün hastalarıma bu hafta itibarıyla yürüyüşlerini durdurmalarını söyledim. Hissedilen sıcaklığın aşırı yükseldiği bu dönemlerde yürüyüşlerini durdurmalarını, sıvı ağırlıklı beslenmelerini ve aldıkları sıvı miktarına dikkat etmeleri gerektiğini, kesinlikle dışarı çıkmaları gerekiyorsa açık renkli elbiseler giymeleri gerektiğini özellikle belirtiyorum. Genel olarak sıcaklarda en korktuğumuz şey kişilerin yeteri miktarda sıvı tüketmemesi. Güneşin dik geldiği saatlerde ise dışarı çıkmasınlar" şeklinde konuştu.

Halk arasında güneş çarpması olarak tabir edilen durumu yaşayan kişilerin şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma gibi şikayetlerinin ortaya çıktığını aktaran Katırcıbaşı, "Güneş çarpması olarak açıkladığımız durum, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve şuur kaybına kadar gidebilecek semptomlara yol açabilir" ifadelerini kullandı.

Tuna Katırcıbaşı: Çalışmak zorunda olan kesimin iş saatleri revize edilebilir

Güneş altında çalışmak zorunda kalan tarım işçileri, inşaat işçileri ve diğer çalışanların iş saatlerine yönelik kurumlara revize önerisinde de bulunan Katırcıbaşı, "Bence çalışma saatleri modifiye edilebilir. Özellikle tarım işçileri çok aşırı sıcaklarda çalışmalarını devam ettiriyorlar ve bu maalesef insani değil. Sabah 06.00-09.00 arası ile 17.00-20.00 saatleri çalışmak için daha mantıklı olabilir. Çünkü 10.00-14.00 saatleri arasında güneş dik geliyor ve tabiri caiz ise insanın canını alıyor. Sabahın erken saatlerinde başlanarak 09.00-10.00 gibi ara verilebilir. Bildiğim kadarıyla bazı belediyeler bu sistemi uyguluyor. Özel iş yerlerinde de bu sistem uygulanabilir" dedi.

Katırcıbaşı: 65 yaş üzeri dışarı çıkmasın

Kendi anne ve babasına sıcak havalarda dışarı çıkmayı yasakladığını belirten Katırcıbaşı, 65 yaş üzeri vatandaşları kastederek, "Onlar hiç dışarı çıkmasınlar. Ben anne ve babama yasakladım. İlla çıkılacak ise güneş doğmadan çıkın ve güneş battıktan sonra tekrar çıkmanız gerekiyorsa çıkın. Bazen hakikaten çıkmaları gerekiyor. Ekmek almaları, pazara gitmeleri gerekiyor. Çoğunlukla yalnız yaşayan insanlar çünkü. Alacaklarını dolaplarına biriktirerek almalarını öneriyorum. En mantıklısı bu" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.