TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gripten nasıl korunulur?  

Havaların soğumasıyla grip hastalığı görülmeye başladı. Bir Adım Sağlık’ın Genel Müdürü Ayşe Şengel gripten nasıl korunabileciğimizi anlatıyor. Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 04:00
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Gripten nasıl korunulur?  

Ayşe Şengel, bu dönemde daha sık görülen gribe karşı uyarıyor. Şengel, hastalıktan korunmak için aşının yanı sıra beslenmemize dikkat edip yeterince uyumanın ve vitamin takviyeleri kullanmanın önemli olduğunu söylüyor.

Havaların ciddi şekilde soğumasıyla grip vakaları da daha sık görülüyor. İnsanların kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmesi ve influenza virüsünün soğuk havada daha uzun süre canlı kalabilmesi gibi faktörler grip vakalarını bu dönemde artırıyor. Solunum ve dolaşım sistemini etkilemesinin yanı sıra tüm organlarda zarara da neden olabilen grip, özellikle ileri yaşlarda, yeni doğanlarda, bağışıklık sisteminin zayıfladığı kronik hastalıklarda, dolaşım ve solunum sistemi hastalıklarında son derece ağır sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Mevsimsel gribin genellikle influenza A ve B virüsleri nedeniyle ortaya çıkan bir solunum enfeksiyonu olduğunu belirten Bir Adım Sağlık’ın Genel Müdürü Ayşe Şengel, mevsimsel gribe dair önemli bilgiler veriyor. Grip vakalarında önceki yıllara göre çok belirgin bir artış olduğunu da vurgulayan Şengel, grip mevsimi boyunca hastanelerde artan hasta sayısı, sağlık personelinin artan iş yükü ve ilaç stoklarındaki talep artışı gibi etkilerle sağlık sisteminin olumsuz etkilenebileceğini de unutmayarak önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Yüksek ateş, kas ağrısı, halsizlik varsa dikkat!

Gribin en yaygın belirtilerinin yüksek ateş, titreme, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve genel halsizlik olduğunu anlatan Bir Adım Sağlık’ın Genel Müdürü Ayşe Şengel, gribe karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor: “Grip aşısı olmak, sık sık elleri yıkamak, hasta kişilerle teması sınırlamak, kalabalık ortamlardan kaçınmak başlıca önlemler arasında yer alıyor. Ayrıca beslenmenize dikkat edip, yeterince uyumanız, vitamin takviyeleri kullanmanız bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak açısından önem taşıyor. Grip genellikle havadan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu nedenle kişisel hijyene dikkat etmek, aksırırken veya öksürürken ağız ve burun kapatmak da son derece önemli.”

Grip virüsü sürekli değişiyor

Grip virüsünün sürekli değiştiğini ve bu durumun bağışıklık sistemine yönelik yeni bir tehdit oluşturduğunu hatırlatan Şengel, “Bu durum, daha önce maruz kalınan grip virüslerine karşı edinilen bağışıklığın mevcut virüse karşı etkili olmasını zorlaştırır. Bu nedenle, her yıl güncellenen grip aşısı influenza virüslerine karşı koruma sağlar. Aşının etkinliği yıldan yıla değişebilir, ancak genellikle hastalığın şiddetini azaltır ve komplikasyon riskini düşürür. Bireylerin hastalığı yayma ve toplumda grip salgınlarını kontrol etme konusunda önemli bir rol oynayan grip aşısı, özellikle daha yüksek risk altındaki yaşlılar, bebek ve çocuklar, hamile kadınlar, sağlık çalışanları, bağışıklığı zayıflamış ve kronik sağlık sorunları olan kişiler için önerilir” diyor.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- C vitamininin cilde faydaları

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.