TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gametofobi nedir? İşte gametofobinin sebepleri ve tedavisi

Psikolog Rabia Bağcı, gametofobi olarak bilinen evlilik korkusu ve bağlanma fobisinin, basit bir fobi olarak görülse de sonuçları bakımından yıkıcı olduğunu belirtiyor. Gametofobi, ilişkilerde aşırı kaygıya, ilişkiyi aniden bitirme eğilimine ve sosyal ilişkilerden kaçınmaya neden olabilir. Gametofobinin sebepleri arasında iletişimi kötü olan ebeveynlerle geçmiş yaşantılar ve aile baskısı yer alıyor. Uzmanlar, gametofobi tedavisi için doğru teşhisin ve gerekirse ilaç tedavisinin önemli olduğunu vurguluyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2024 01:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 15:26
Kaynak: İHA
Gametofobi nedir? İşte gametofobinin sebepleri ve tedavisi

Psikolog Rabia Bağcı, gametofobi olarak bilinen evlilik korkusu ve bağlanma fobisinin, basit bir fobi olarak görülse de sonuçları bakımından yıkıcı olduğunu belirtiyor.

Psikologlar, fobilerin günlük yaşamı olumsuz olarak etkilediğini ifade ediyorlar. Literatüre girmiş 400 farklı fobi çeşidi bulunuyor ve son zamanlarda gametofobi yani evlilik korkusunun hızla yayıldığına dikkat çekiliyor.

Gametofobi ve Etkileri

Dr. Bağcı, gametofobinin bireyin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebileceğini ve kalıcı ilişki kurma konusunda zorluk yaşattığını vurguluyor. Gametofobiye sahip olanlar ilişkilerinde aşırı kaygı yaşayabilir, ilişkiyi aniden bitirme eğiliminde olabilirler ve sosyal ilişkilerden kaçınabilirler.

Genellikle kadınlarda daha fazla görülen gametofobinin sebepleri arasında, iletişimi kötü olan ebeveynlerle geçmiş yaşantılar ve aile baskısı gibi faktörler yer alıyor. Gametofobi tedavisi için doğru teşhisin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Bağcı, gametofobinin yanı sıra eşlik eden depresyon ve anksiyetenin varlığında ilaç tedavisinin gerekebileceğini belirtiyor.

Gametofobinin etkilerini azaltmak ve sağlıklı ilişkiler kurabilmek için uzman desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Bağcı, gametofobinin tedavi edilebilmesi için bir uzmana danışılması gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.