TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DSÖ’den Nipah virüsü paniği: Nipah virüsü nedir? Nipah virüsü belirtileri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Bangladeş'te bu yıl meydana gelen iki Nipah virüsü vakasında her iki hastanın da yaşamını yitirdiğini açıkladı. Peki, Nipah virüsü nedir? Nipah virüsü belirtileri nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 14:50
Kaynak: HABER MERKEZİ
DSÖ’den Nipah virüsü paniği: Nipah virüsü nedir? Nipah virüsü belirtileri nelerdir?

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni bir uyarı geldi. Bangladeş'te ortaya çıkan ve ölümcül yarasa virüsü olarak bilinen Nipah (NiV) virüsü nedeniyle 38 yaşında bir erkek ve 3 yaşında bir kız çocuğunun yaşamını yitirdiği bildirildi. DSÖ’nün bildirisiyle gündeme gelen Nipah virüsü nedir? Nipah virüsü belirtileri nelerdir? İşte Nipah virüsü hakkında merak edilenler…

Nipah virüsü nedir

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü, özellikle meyve yarasaları kaynaklı olan ve enfekte hayvanlardan insanlara bulaşabilen, yüksek ölüm oranına sahip bir zoonotik virüstür. Asya kökenli olan bu virüs, grip benzeri belirtilerle başlar ve daha sonra nörolojik semptomlar, örneğin baş dönmesi gibi durumları içerir.

Nipah virüsüne karşı kesin bir tedavi bulunmasa da bu virüsle ilişkilendirilen hayvanlardan uzak durmak veya onlarla temas etmemek en etkili korunma yöntemidir. Ayrıca, virüsün neden olduğu semptomları hafifletmek için sıvı desteği ve düzenli beslenme önerilmektedir.

Nipah virüsü nedir

NİPAH VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Nipah virüsü, enfekte hayvanlarla insanların teması sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca, enfekte hayvanların kesilmesi ve kontamine gıdaların insanlar tarafından tüketilmesi de başka bir bulaşma yolu oluşturur. Dünya genelinde, meyve yarasalarının dışkısı ve salyası ile temas etmek, hızlı bir bulaşma kaynağı olarak kabul edilmektedir. Vücut sıvıları ve solunum yoluyla bulaşma riski yüksek olduğu için, insanlar arasında sosyal mesafenin korunmaması, virüsün bulaşma olasılığını artırabilir.

NİPAH VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nipah virüsü genellikle grip benzeri semptomlar gösteren, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve öksürük gibi yaygın belirtilerle kendini gösterir. Hastalık ilerledikçe nörolojik semptomlar da ortaya çıkabilir. Yapılan klinik araştırmalarda ölüm oranının %40 ile %75 arasında değiştiği kaydedilmiştir. Bulaşan kişilerde kuluçka süresi ortalama olarak 4-14 gün arasında sürerken, bazı vakalarda bu sürenin 45 güne kadar çıkabildiği belirlenmiştir.

Nipah virüsü belirtileri şunlar olabilir:

 • Kas ağrısı ve baş ağrısı
 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes darlığı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Kusma

Enfeksiyonun ilerlemesiyle birlikte nörolojik belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Baş dönmesi
 • Uyuşukluk
 • Bilinç bulanıklığı
 • Ensede sertleşme
 • Nöbetler

Nipah virüsü taşıyan evcil hayvanlar, özellikle domuzlar, başta çiftlikler olmak üzere bu hayvanlarla temas eden kişilere risk faktörleri taşıyabilir. Domuzlarla temas eden kişiler, kuluçka sürelerine dikkat etmelidir. Belirtilerin ortaya çıkması durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

NİPAH VİRÜSÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Nipah virüsü tedavisine karşı spesifik bir antiviral ilaç geliştirmek, RNA virüslerinin hızlı mutasyon geçirdiği bir süreçte oldukça zorlu bir görevdir. Bu nedenle, şu ana kadar nipah virüsüne karşı özel bir antiviral tedavi bulunmamaktadır. Ayrıca, hastalığı hafifletmek için etkili bir aktif veya inaktif aşı tedavisi de mevcut değildir. Bu durumda, nipah virüsü semptomlarının hafifletilmesi için sağlıklı beslenme ve sıvı dengesi sağlanması ön plandadır. Ancak, salgın durumlarını önlemek amacıyla izolasyon önlemleri alınır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.