TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Diyabetle oluşan doku hasarlarını önleyecek projeye destek

Hitit Üniversitesinde yürütülen proje çerçevesinde uygulanacak yeni yöntem ile diyabet hastalığında meydana gelen doku hasarlarının tespit edilmesi ve durdurulması hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 05:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 05:00
Kaynak: İHA
Diyabetle oluşan doku hasarlarını önleyecek projeye destek

Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Menderes Suiçmez’in yürütücülüğünü yaptığı "Streptozotosin (STZ) ile İndüklenmiş Tip I Diyabet Modelinde Trans-Akonitik Asitin Karaciğer Üzerine Etkisinin Araştırılması” başlıklı proje destek almaya hak kazandı.
Proje çerçevesinde çeşitli bitkiler ve tohumlarından elde edilen bir yağ asidi olan Trans- Akonitik Asit (TAA) ile yapılacak uygulamanın tedavi edici özelliğinin tespit edilmesi ve doku hasarını durdurmasına yönelik etkileri araştırılacak. Projede oluşturulacak diyabet modeli içinde daha önce anti diyabetik çalışması bulunmayan ve tedavi edebileceği düşünülen Trans-Akonitik Asit (TAA) uygulaması yapılacak.
Prof. Dr. Menderes Suiçmez, yaptığı açıklamada, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığının ulusal ve uluslararası düzeyde yaygın olarak görülen bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu belirtti. Suiçmez, diyabetin, vücutta üretilen insülinin hedef hücrede bağlantı kuramaması durumunda ortaya çıktığını ifade ederek diyabet ile birlikte hücre yapılarında bozulmaların ve proteinlerin yapısal değişikliğe uğradığını vurguladı. Diyabet hastalığının tedavisinde anti diyabetik ilaçlar ve antioksidan savunma sistemlerinin önemli olduğunu söyleyen Suiçmez, şöyle devam etti:
“Projemizde yeni bir yöntem geliştirerek daha önce anti diyabetik çalışması bulunmayan ve tedavi edebileceği düşünülen Trans-Akonitik Asit (TAA) uygulaması yapacağız. Bu yöntemin, iyileştirici etki gösterip doku hasarını onarmasını bekliyoruz. Projemizin olumlu sonuçlanması halinde diyabet hastalarının sıklıkla karşılaşabileceği doku hasarının tanı ve tedavisine yönelik önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Amacımız, gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla topluma hizmet noktasında insanlara fayda sağlayabilmek.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.