TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

D vitamini nedir, ne işe yarar, eksikliği nelere yol açar?  İşte D vitamini açısından zengin besinler!

Vücudumuzun sistemsel bir işleyişi vardır. Bazı vitaminlerin eksikliği veya fazlalığı bu nizamı bozabilir.  İnsan vücudunda eksikliği ile sık sık karşılaştığımız vitaminlerden biri de D vitaminidir. Peki D vitamini nedir, ne işe yarar, eksikliği nelere yol açar?  İşte D vitamini açısından zengin besinler!

Haber Giriş Tarihi: 12.10.2023 00:00
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: HABER MERKEZİ
D vitamini nedir, ne işe yarar, eksikliği nelere yol açar?  İşte D vitamini açısından zengin besinler!

Sağlıklı kemikler oluşturmak ve kemik sağlığını korumak için D vitaminin varlığı çok mühimdir. Ne yazık ki D vitamini eksikliği, şikayetçi olduğumuz ve hayat kalitemizi etkileyen durumların başında gelir. D vitamini eksikliği tanısı birçok hastaya konur. Biz de sizler için D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarının araştırdık. İşte D vitamini açısından zengin besinlere ve daha fazlasına haberimizden ulaşabilirsiniz.

D VİTAMİNİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sağlıklı kemikler oluşturmak ve kemik sağlığını korumak için D vitaminin varlığı çok mühimdir. Bunun esas nedeni, kemiğin birincil bileşeni olan kalsiyumun sadece D vitamini varlığında vücut tarafından emilmesidir. D vitamini, raşitizm gibi kemik bozukluklarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılmaktadır. Cilt, güneş ışığı aldığında bu vitamin vücut tarafından kendiliğinden üretilebilir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

 D vitamini eksikliği hayal kalitemizi olumsuz yönden etkiler. Genel olarak bazı olumsuzluklar şöyle sırlanabilir; El ve ayak bilekleri, omuz eklemeleri ve parmaklarda ağrı meydana gelmesi, değişken ruh hali, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi belirtiler de bulunabilir. Yetişkinlerde uzun süreli D vitamini eksikliği; kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, kas güçsüzlüğü ve düşme riskinde artışa neden olur. Çocuklarda ise raşitizm adı verilen rahatsızlığa sebep olur.

D vitamini eksikliği, yeterli güneş ışığı almamak, sadece besinlerden alınan D vitamininin yetersiz kalması ve takviye olarak alınmaması, D vitamini ihtiyacını arttıran durumlarla karşı karşıya kalmak, (gebelik, obezite) koyu renk tenine sahip olmak, günün büyük kısmını kapalı ortamlarda geçirmek, cildin büyük bir kısmının kıyafetlerle kapalı olması gibi sebeplerden ortaya çıkar.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

·         Yorgunluk,

·         Vücutta ağrı,

·         Kemik ağrısı,

·         Yürümekte zorlanma,

·         Kuvvet kaybı,

·         Bağışıklık sisteminin zayıflaması,

·         Eklemlerde ağrı,

·         Değişken ruh hali,

·         Uykusuzluk,

·         Depresyon,

·         Saç dökülmesi

D VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER NELERDİR?

Günlük hayatta tükettiğimiz birçok besinde D vitamini bulunduğu için vücudumuza D vitamini almak oldukça kolaydır. D vitamini içeren besinler şöyle sırlanabilir;

·         Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt,

·         Tereyağı,

·         Ton balığı,

·         Somon,

·         Balık yağı,

·         Mantar,

·         Maydanoz,

·         Yonca,

·         Isırgan otu,

·         Yulaf,

·         Uskumru,

·         İstiridye,

·         Karaciğer,

·         Yumurta sarısı,

·         Tatlı patates.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.