TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Alerji mevsimi başladı: Uzmanlardan önemli uyarılar

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Cengiz Bahtiyar, alerjik hastalıklar en sık burun, sinüsler, göz ve akciğerlerde görüldüğünü belirterek; “Alerjik hastalıklara neden olan alerjenlerden korunma, tedavinin en önemli basamaklarından birisidir” dedi

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 03:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 03:00
Kaynak: İHA
Alerji mevsimi başladı: Uzmanlardan önemli uyarılar

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte alerjik şikayetlerde artış yaşanıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Cengiz Bahtiyar, alerjik hastalıklara karşı alınması gereken önlemler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

ALERJİNİN BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ

Dr. Betül Cengiz Bahtiyar, alerjinin vücudun normalde zararsız maddelere karşı anormal bir yanıtı olarak tanımlandığını belirterek, “Genetik yatkınlığı olan bireylerde çevresel faktörlerin etkisiyle alerjik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Doğal yaşamdan uzaklaşma, enfeksiyonlardan korunma, beslenme alışkanlıklarının değişimi, hava kirliliği ve tütün dumanına maruz kalma gibi faktörler alerjik hastalıkların gelişimine zemin hazırlamaktadır” dedi.

ALERJİNİN EN SIK ETKİLEDİĞİ ORGANLAR

Alerjik hastalıkların en sık burun, sinüsler, gözler ve akciğerlerde görüldüğünü ifade eden Dr. Bahtiyar, “Burun akıntısı, kaşıntı, hapşırma, öksürük, hışıltı, nefes darlığı, ciltte kaşıntı ve kızarıklık, dudak ve göz çevresinde şişlik, gözlerde kaşıntı ve kızarıklık, ağız ve boğazda kaşıntı gibi şikayetler alerjide en sık görülen semptomlardır” diye konuştu.

ALERJENLERDEN KORUNMANIN ÖNEMİ

Dr. Bahtiyar, alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların etkili olduğunu ancak alerjenlerden korunmanın tedavinin en önemli basamaklarından biri olduğunu vurguladı. “Deri testleri ve diğer tanısal işlemlerle hastalığa neden olan alerjenler tanımlandığında, bu alerjenlerden korunmak gereklidir. Çevresel kontrol önlemleri ne kadar iyi sağlanırsa, hastalığın kontrolü de o kadar iyi olacaktır. Ayrıca, bu önlemler ilaç kullanımını da azaltacaktır” dedi.

ALERJİYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Dr. Bahtiyar’ın alerjik hastalıklardan korunma ve tedavi konusunda önerileri şöyle:

Alerjenlerden Korunma: Alerjiye neden olan maddelerden mümkün olduğunca uzak durmak.

Çevresel Kontrol: Yaşam alanlarında alerjenlerin etkisini azaltmak için temizlik ve havalandırma gibi önlemler almak.

Deri Testleri: Alerjiye neden olan maddelerin belirlenmesi için doktor gözetiminde deri testleri yaptırmak.

İlaç Kullanımı: Doktorun önerdiği ilaçları uygun şekilde ve düzenli olarak kullanmak.

Dr. Bahtiyar, alerjik hastalıkların kontrol altında tutulabilmesi için bu önlemlerin önemine dikkat çekerek, "Alerjik şikayetleri olan herkesin, özellikle bahar aylarında, tedavi ve korunma yöntemlerini ihmal etmemesi gerekiyor" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.