Adı pek çok kişi tarafından bilinse de tam olarak neyi savunduğu konusunda bilgi eksikliği bulunan pozitivizm akımı hakkındaki detaylar merak konusu oldu. Pozitivist düşünce akımının temelleri ne? Hangi görüşü savunuyor? Ortaya çıkış tarihi ve çok daha fazlasını haberimizin devamında sizin için derledik.

MasterChef All Star’da ödül oyununu kim kazandı? 22 Eylül Cuma günü Masterchef'te ödülü kim aldı? MasterChef All Star’da ödül oyununu kim kazandı? 22 Eylül Cuma günü Masterchef'te ödülü kim aldı?

Pozitivizm akımı hangi görüşü savunur?

Pozitivizm nedir, anlamı ne? gibi sorular bugün sıkça karşımıza çıkıyor. Birçok insan tarafından merak edilen bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim. Pozitivizm akımı, 19. yüzyıl Avrupa’sında Auguste Comte tarafından bulundu. Pozitivizm akımına göre bilgi yalnızca bilimsel olarak doğrulanabilir. Deneye, olguya ve mantığa dayandırılmalıdır. Metafizik inançlarla doğru bilgiye erişmek mümkün olmaz. Auguste Comte’a göre; nasıl ki fen bilimlerindeki gerçeklik olgusu kesin kurallarla kanıtlanmak zorunda ise sosyal bilimlerde de aynı şekilde somut bilgilere dayandırılması gerektiğini savunulmalıdır. Kanıtlanamayan hiçbir bilgi doğru kabul edilemez.  Tüm bu özellikleri nedeniyle pozitivizm, materyalizm ve pragmatizm ile benzer özelliklere sahiptir. Aynı şekilde felsefi akımlara da karşı bir duruş sergiler. Akıma ismini veren ‘pozitif’ kelimesi, iki ayrı anlama atıfta bulunması için tercih ediliyor. Buna göre; ilk anlamı pozitif bilimler iken, ikinci anlamı metafizik olmayan olarak karşımıza çıkıyor.

Pozitivizm akımını benimseyen ünlü isimler

Auguste Comte tarafından 19. yüzyılda ortaya atılan Pozitivizm akımı, tarih boyunca pek çok ünlü düşünürü etkisi altına almayı başardı. Birçok makale, tez, araştırma ve hatta dizi/film senaryosuna konu olan bu akım, günümüzde de en çok inceleme yapılan düşünce sistemleri arasında bulunuyor. Pozitivizm nedir sorusunu sorarak, ardından bu akımı benimseyen kişiler pozitivist olarak adlandırılıyor. Pozitivizm akımını benimseyen ünlü isimlerden bazıları şu şekilde karşımıza çıkıyor: John Stuart Mill, Herbert Spencer, Bertrand Russel, Ernst Mach, Rudolf Carnap ve Otto Neurath. Ülkemizde de pozitivizm akımını temsil etmiş ünlü isimler bulunuyor. Bu isimlere; Abdullah Cevdet, Rıza Tevfik Paşa, Baha Tevfik, Beşir Fuad ve İsmail Fenni Ertuğrul örnek olarak gösterilebilir.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oligarşi nedir? Yönetim şekli nasıldır?

Kaynak: HABER MERKEZİ