Teknolojinin günümüzde ilerlemesiyle beraberinde sağlık alanında da gelişmeler yaşandı. Sıkça duyduğumuz terimlerden biri olan patoloji, hastalıkları veya nedenlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Mikroskop altında hücrelerin görünümleriyle hastalıklara tanı konulur. İlgili alan uzmanlar tarafından yapılan muayeneler ve testler sonucunda elde edilen verileri değerlendirerek hastalık tanısı koyarlar. Bu yüzden patoloji, hastalıkların teşhis edilmesinde ve bu yönde edilen tedavilerde önemli bir rol oynar.

Patoloji uzmanları hasta ile değil hastaların doktorları ile iletişim halindedirler. Patoloji raporu ise, mikroskop altında görülen hücrelerin görünmesiyle hastanın bir bütün olarak ele alınarak yorumlandığı bir değerlendirmenin sonucudur ve bu raporun incelemesini doktorlar veya patologlar yapar.

PATOLOJİ TESTLERİ NEDEN YAPILIR?

65 yaş üstündeki kişiler dikkat! Prostat kanseri riski yüksek 65 yaş üstündeki kişiler dikkat! Prostat kanseri riski yüksek

Patoloji testleri hastalığın tanısı koymak için yapılan işlemlerdir. Test sonuçlarıyla elde edilen bulgular hastalığın tanısını koyabileceği gibi tedavinin nasıl ilerlemesi gerektiğini ve tedavinin hangi derecede işe yaradığını öğrenmeyi veya erken teşhis ile hastalığı önlemeyi sağlar. Eğer hastadan patoloji testleri isteniyorsa bunun sebebi bir hastalıktan şüphelenilmesi veya hastalık şüphesinin ortadan kaldırılması gibi durumlar olabilir.

Patoloji testlerinin yapılma nedenleri şunlardır:

İleride gelişebilecek bir hastalığın riskini tanımlayarak önlenmesini sağlamak

Hastalığın erken tanısını sağlayarak iyileşme şansını artırmak

Şüphe edilen hastalığın teşhisini almak

Var olan hastalığın ilerleme durumunu görmek

Diyabet, kalp hastalığı ya da artrit gibi hastalıkların oluşabilme riskini öğrenmek

Var olan ve tedavi görülen hastalığın tedaviye yanıtını öğrenmek

Tümörlü dokunun iyi huylu ya da kötü huylu olma durumunu öğrenmek

PATOLOJİ HANGİ HASTALARA BAKAR?

Patoloji aslında pek çok hastalığın tanısında önem bulmaktadır. Ancak başta kanser olmak üzere, kanser tanısının konması, evresinin saptanması ve gereğinde tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde yardımcı olur. Patoloji sonuçları alınan hücre veya dokunun niteliğine net tanı elde etme süresi değişkenlik gösterir. Sıklıkla kesin tanı için 2-10 gün arasında sonuçlar elde ediliyor.

PATOLOJİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Patoloji bilimi, kullanılan yönteme ve incelenen hastalığa göre birden fazla alt uzmanlık alanına ayrılır. Patoloji çeşitleri, 6 çeşittir ve şu şekildedir;

MİKROBİYOLOJİ

SİTOPATOLOJİ

MOLEKÜLER PATOLOJİ

CERRAHİ PATOLOJİ

İMMÜNOPATOLOJİ

HEMATOLOJİ

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kardiyoloji nedir? Hangi hastalıklarla ilgilenir?

Kaynak: HABER MERKEZİ