Birçok yazarın en büyük hayali eserinin film çekilmesidir diye düşünüyorum. Bu benim de hayallerimin arasında bulunmakta. Vicdanların Adaleti isimli seri romanımın bir gün beyazperde de gösterilmesi en büyük isteklerimden birisi. Sadece hayal yeter mi?

***

Elbette yetmez. Öncelikle öykünüzün, romanınızın iyi bir senarist hatta senarist ekibi tarafından senaryoya çevrilmesi gerekli. Tabi önce eseriniz senaryo yapılmaya kabul görmeli. Bunun için film yapımcılarının, yapımcı firmalarının veya senaristlerin ekipleri tarafında incelenmeli ve kabul görmeli.

Sonra eserinizin senaryolaştırılması süreci başlar.

***

Ben en azından derneğimiz üyelerinden biliyorum ki hemen hepsi yazdıkları romanların senaryolaştırılmasını istiyorlar. Dernek olarak bu konuda nasıl bir çalışma yapabileceğimizi düşündük, belki senaryo kursu açarak arkadaşların bu konuda kendilerini geliştirmelerini sağlayabiliriz. O zaman hayal olan bu düşüncelerinin bir kısmını kendileri gerçekleştirebilirler.

***

Bunun içinde yönetim kurulu ile birlikte alınacak ortak bir karar ve etkili bir senaryo eğitmeni tarafından 2023 yılında mutlaka senaryo kursu verilmesi hususunda çalışmalar yapmalıyız.

İyi bir hikaye yakalamış ve kaleme almış olan tüm yazarlarımızın eserlerini en azından senaryo halinde görmek inanın beni de çok mutlu edecektir.

***

Elbette 2023 yılında senaryo kursları yanında kesinlikle yazarlık kursu açılması hususunda ayrı bir çalışma içinde olacağız.

***

Derneğin hedeflerinde yerine getiremediği tek madde yazarlık kursu idi. Onu da artık 2023 yılında yerine getirecek ve etkili, pratik yazarlık kursu vermeye başlayacaktır.

***

Öykü, roman ve senaryo… Her üçü için ayrı ayrı kurslar ile yazarlık ve senaryo yazarlığı kursları ile ilgilenen arkadaşlara katkıda bulunmak istiyoruz.

***

Hedeflerine bir bir ulaşan YAZŞADER bu kursları da başarı ile gerçekleştirecektir.

***

Gerçekten birçok romanın film çekilmesi için harika bir konuya sahip olduğunu düşünüyorum. Fakat ilgili kişilerin eline ulaşmamış veya dikkatleri çekilmemiş olabilir. Dernek olarak 2023 yılında bu konuda hızlı bir çalışma yapılacağını da buradan duyurmak isterim.

***

İleriki yıllarda belki dernek kendi bünyesinde oluşturacağı ekipler ile kendi üyelerinin eserlerini kendisi filme çekmiş dijital platformlar ile iş birliği ile üyelerinin hayallerini gerçekleştirmiş olacaktır. Bunun için biraz zamana ihtiyaç olsa da bu hayalin gerçekleşmesi için çalışmalar yapıldığını söylemek isterim.

***

Yazar arkadaşlarım, lütfen üretmeye devam edin, öykü, roman yazın, senaryo yazmayı öğrenin, bilin ki içinde bulunduğunuz bu dernek başkanı ve yöneticileri, hayallerinizi gerçekleştirmek için var gücü ile çalışmaya devam etmektelerdir.