SULTAN GÜMÜŞ KAYA 
Öykü Arin’in 2018’de Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulmasının ardından yaşadığı süreç, ailesi ve kampanyasını yürüten arkadaşları tarafından kitaplaştırıldı. ‘Öykü Arin Kitabı-Umudun Öyküsü’ kitabını NotaBene Yayınları yayına hazırladı.

UNİCEF ve TBB  600 bin çocuk için el ele UNİCEF ve TBB 600 bin çocuk için el ele


ZORLU BİR SÜREÇ OLDU 
Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı, sosyal medya hesabından kitapla ilgili olarak şöyle bir açıklama yaptı: “Bizim için esas şey de bu deneyimin, hafızanın bir parçası haline gelmesi için belgelenmesiydi. Belgesel kitap olarak hazırladık o yüzden. Bütün bu süreç, yaşanılanları büyüdüğü zaman okuduğunda onun için daha görünür olsun istedik. Ben belgesel sinemacıyım. Hastaneden ilk çıktığımızda arkadaşlarım ‘bu sürecin bir belgeselini yapsana’ dedi. Ama bunu yapmak çok kolay bir şey değil. Benim için çok zordu. Ama bir belgesel kitap yapabiliriz diye düşündüm. Bu süreçte emeği olan herkesin yazılarıyla görünür olmasını sağlamak daha mümkün. O yüzden hep birlikte bir kitap haline getirdik. Söyleşilerle birlikte üç yıla varan bir süreçte kitapla uğraştık. Geriye dönüp yaşanılanları bulmak bir araya getirmek zorlu bir süreç oldu.” 

ERCAN KESAL'IN KALEMİNDEN… 
Kitabın içerisinde Ercan Kesal’ın kaleminden ‘Öykü Arin’in Destanı’ yazısı da yer alıyor. Eylem Şen Yazıcı’nın ‘Umudun Öykü’sü’, Çağdaş Yazıcı’nın ‘En Zor Gün’ yazısının yanı sıra Şebnem Köymen’in ‘Küçük Dev Kadın Öykü Arin ve Yol Arkadaşları’nın hikayesi de kitapta yer aldı. Kitabın umudu, mücadeleyi, yan yana olmayı, dostluğu, dayanışmayı anlatan birinci bölümünde Öykü Arin’in öğretmenleri, doktorları, arkadaşları, akrabaları, canlarının yazıları yer aldı. ‘Asla Vazgeçmeyenler’ olarak adlandırılan ikinci bölümde ise Öykü’lere umut olmak üzere yürütülen yurt içi kampanyaları anlatıldı. ‘Öykü Arin Enternasyonali’ adlı üçüncü bölümde Almanya, İngiltere, Fransa başta olmak üzere çok sayıda ülkede, özellikle Türkiyelilerin katıldığı kampanyaların nasıl örgütlendiği anlatılıyor.

NE OLMUŞTU? 
11 Kasım 2018'de Öykü Arin’e JMML tanısı koyulmasının ardından Öykü Arin ve ‘tüm Öyküler’ için başlayan kök hücre bağışı kampanyasıyla binlerce kişi, onlarca kurum kampanya örgütlemek üzere seferber oldu ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında 12 ülkede bir kampanya yürütüldü. Yüz binlerce insan donör oldu, binlerce insan kampanyalar örgütledi ve yüzlerce eşleşme yaşandı.