Ankara’dan İzmir’e gelen Melek Bulut isimli bir vatandaş, Seferihisar’a gidebilmek için otobüse bindi ancak yola devam edemedi… Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen Bulut, ‘Gittiğin Yere Kadar Öde’ sisteminde kart kullanımının mümkün olmadığını öğrenince, 3-5 binişlik kartlara yöneldi. Fakat bu kez bir başka sorunla karşılaştı. Özellikle şehir dışından gelenler için ulaşımı kolaylaştıran 3-5 binişlik kartların 3 aydır gelmediğini öğrenen Bulut, belki bir daha hiç kullanmayacağı 75 TL’lik İzmirimkart'ı almak zorunda kaldı. 40 dakika boyunca kart almak için uğraştığını söyleyen Bulut, “Hiç kimsede doğru bilgi yok. Çok can sıkıcıydı” dedi.

Şehir içi ulaşımının bu denli zor olmaması gerektiğini kaydeden Bulut, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmaya davet etti: “Dışarıdan gelenler için iki kat daha zor. İnsanları ya daha yüksek fiyatla satılan kartlara ya da taksilere mecbur bırakıyorlar. Hâlbuki 3-5 binişlik kartlar şehir dışından gelenler için ulaşımı kolaylaştırıyordu. Artık o da kalmadı anladığım kadarıyla.”

DIŞARIDAN GELENLER İÇİN İKİ KAT DAHA ZOR

Yaşadığı sorunu anlatan Melek Bulut, şunları aktardı: “Ankara’dan İzmir’e geldim. Dün Seferihisar’a gitmek istedim. İzmir’e az geldiğim için de İzmirimkart'ım yok. Seferihisar’a gidebilmek için Üçkuyular’a gittim. Bir gün öncesinde metro ve vapur ulaşımlarında kredi kartı kullandığım için otobüste de geçerli sandım. Fakat ilçe otobüslerinde yani Gittiğin Yere Kadar Öde sisteminde kredi kartı geçmediğini söylediler.  Başka bir vatandaşın benim yerime basması da mümkün değilmiş. İlçelere giden otobüslerde böyle bir kolaylık sağlanamıyormuş. Gittiğin Yere Kadar Öde sisteminde kartlar bir kez tek basılabiliyormuş. 3-5 binişlik kartlardan almak istedim, böyle bir kart da ortada kalmamış, hiçbir yerde bulamadım. Sürekli ‘İsteğiniz şu an yapılamıyor’ uyarısıyla karşılaştım. Yetkili birkaç kişiye sordum, 3 aydır 3-5 binişlik kartların gelmediğini söylediler. Normal İzmirimkartlardan alabileceğimi söylediler. Belki bir daha hiç kullanmayacağım İzmirimkart'ı bana aldırdılar. Ulaşımımı sağlayabilmek için neredeyse 40 dakika zaman harcadım. Hiç kimsede doğru bilgi yok. Şu an Ankara’ya gidiyorum. Sadece Seferihisar’da kullanacağım bir kart için 75 TL ücret verdim. Çok can sıkıcıydı. Şehir içi ulaşımın bu denli zor olmaması gerekiyor. Dışarıdan gelenler için iki kat daha zor. İnsanları ya daha yüksek fiyatla satılan kartlara ya da taksilere mecbur bırakıyorlar. Hâlbuki 3-5 binişlik kartlar şehir dışından gelenler için ulaşımı kolaylaştırıyordu. Artık o da kalmadı anladığım kadarıyla.”

Karşıyakalı kadınlardan Tire kültür turu Karşıyakalı kadınlardan Tire kültür turu

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: “Otobüs nerede kaldı?” sorusunu tarihe gömen uygulama: Otobüsüm Nerede?

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA