Tarihi ve doğal güzellikleri ile bezenmiş İzmir köyleri, sakin atmosferi ve doğayla olan bağlantısıyla adeta bir cennet köşesi. Ölmeden önce en az bir kez ziyaret etmeniz gereken İzmir'in en güzel köylerini mutlaka keşfetmelisiniz. İzmir'in kalbinde yer alan bu gizli hazineler, yerel kültürün zenginliğini yansıtıyor ve doğanın büyüleyici dokularını sergiliyor. İşte ölmeden önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken İzmir’in şirin köyleriyle karşınızdayız...

BİRGİ

Ödemiş’in tarihi ve kültürel açıdan en önemli ve dikkat çeken köyleri arasında yer alan Birgi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alarak adından sıkça söz ettirmiştir. Tarihi evleri ve ahşap işçiliği ile ünlü olan köydeki cami, medrese ve hamam gibi yapılar Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait mimariyi de yansıtmaktadır.

AMBARSEKİ

Ambarseki Köyü, geçmişte sadece Türklerin yaşadığı sanılan köylerden biridir. Zira Karaburun Şer’iye Sicilleri’nde yabancılarla ilgili bir kayıt bulunmamaktadır. Ambarseki’nin verimli topraklarında nergis yetiştiriciliği, bağcılık ve buna bağlı olarak ev şarapçılığı, zeytin ve zeytinyağcılığı yapılır. Orman alanlarından özel izinlerle toplanan ‘’defne’’ çalılarından yılda yaklaşık 30 ton defne yaprağı ayrılır ve satılır. Köyde geleneksel el sanatlarından sepetçilik, yaşlı ustalar ve onlardan öğrenmeye çalışan gençler sayesinde hala yaşatılıyor. Son yıllarda dışarıdan gelenlerle kalabalıklaşan köyde, ev pansiyonculuğu da hızla gelişerek siz değerli misafirlerini bekliyor.

BARBAROS

Urla’nın deniz kenarında yer alan neşeli köyü Barbaros ise tertemiz denizi ve sahil kenarında yer alan restoranları ile dikkat çeker. Köyün en önemli özellikleri arasında ise neredeyse bir insan boyutunda yer alan korkuluklarıyla ünlü olmasıdır. Barbaros Oyuk Festivali (Korkuluk Festivali) bölgeye hareket katan renkler arasında yer alıyor.

BADEMLER

Urla’nın en ünlü olan ve birbirinden renkli festivallere kucak açan Bademler köyü, adından da anlaşılacağı gibi badem ağaçları ve zeytinlikleri ile dikkat çekiyor. Geleneksel taş evleri, dar sokakları ve yerel halkın misafirperverliğiyle ziyaretçilerine özellikle ilkbaharda muhteşem bir manzara oluşturur.

GERMİYAN

Çeşme’nin doğal güzellikleriyle bezenmiş bir köyü olan Germiyan’ın dağlarla çevrili bir vadiye kurulmuş olduğunu biliyor muydunuz? Bu köyde geçirdiğiniz zamanlarda uzun doğa yürüyüşleri yapabilir. Trekking ve bisiklet turları da yapabilirsiniz. Köyde yer alan tarihi taş evler ve geleneksel köy yaşamı da ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Üstelik köyde bu taş duvarlarda sizleri birbirinden renkli resimler bekliyor.

KÖSEDERE KÖYÜ

Karaburun’un antik bağcılık mirasına sahip çıkmaya başlayan köylerden biri olan Kösedere Köyü, tarım ürünü olarak binlerce yıl öncesinden olduğu gibi halen günümüzde zeytin ve üzüm gibi ürünler ile ön planda. Kösedere Köyü, yaz dizilerinde de ev sahipliği yapıyor.

ÖZBEK

Urla’nın tarihi köylerinden bir tanesi olan Özbek köyü de taş evleri ve doğal güzellikleri ile sizleri karşılıyor. Köyde bulunan Özbek kalesi, Bizans dönemine ait bir kale kalıntısı olarak tarihi bir zenginlik katıyor. Ayrıca burada yerel şarap üretim sürecini yakından görebilir ve bağları ziyaret edebilirsiniz.

BALIKLIOVA

Yeşil ve mavinin uyumuyla ruhunuza dokunan Balıklıova ise tam bir huzur bulma yeri olarak karşımıza çıkan köyler arasında yer alıyor. Burada yerel yaşamı keşfederken tarihi mekanları ziyaret edebilir, denizin tadını çıkarabilir ve balık keyfi yapabilirsiniz.

İzmir'in gizli kalmış tarihi güzelliği: Keçi Kalesi İzmir'in gizli kalmış tarihi güzelliği: Keçi Kalesi

OVACIK

Çeşme’nin merkezine yakın bir konumda bulunan Ovacık Köyü ise sakinliği ve huzuru arayanlar için ideal bir köy. Zeytinlikler ve çam ormanlarıyla çevrili bir köy olan Ovacık, sizlere Ege’nin sakinliğini sunarken köy kahvelerinde dinlenme olanağı da sunuyor.

ŞİFNE

Çeşme’nin ön plana çıkan bir diğer beldesi olan Şifne ise, güzelliği ile adeta insanın hafızalarına kazınacak bir köy. Birbirinden lezzetli ev yapımı reçeller, muhteşem gün batımı manzarası ile sizleri karşılayan Şifne, sakin bir tatil arayanların asla pişman olamayacağı bir köy olarak karşımıza çıkıyor.

MORDOĞAN

Karaburun’un en çok bilinen köylerinden biri olan Mordoğan, doğal güzellikleri ve mis kokusuyla ön plana çıkıyor. Köy taş evleri, dar sokakları ve balıkçı tekneleriyle adeta tablo olmaya değecek güzellikte bir atmosfere sahip. Mordoğan’ın eşsiz berrak ve soğuk suyu parlak plajları ile birleşince sizler için bu mis kokulu köyün keyfini çıkarmaktan başka bir şey kalmıyor.

GÖLCÜK

Doğa’nın bin bir rengini içinde barındıran bir diğer güzel köy de Ödemiş’te yer alan Gölcük köyüdür. Köy, muhteşem bir göl ve orman manzarasına sahiptir. Burada uzun ve sakin doğa yürüyüşleri yapabilir.  Göl kenarında kamp yaparak piknik yapabilirsiniz. Temiz havanın tadını çıkarmak isteyenler için de Gölcük Tabiat Parkı ideal bir mekân olarak yer almaktadır.

SIĞACIK

Seferihisar’ın en ünlü köylerinden biri olan Sığacık, tarihi ve kültürel değerleriyle dikkat çekiyor. Köyde yer alan Sığacık Kalesi, Osmanlı dönemine ait bir kaledir ve eşsiz deniz manzarasıyla göz kamaştırır. Dar sokakları, tarihi evleri ve limanıyla tablo gibi bir atmosfere sahip olan Sığacık, en çok tercih edilen ve turist akınına uğrayan köyler arasında yer almaktadır.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir'de gidebileceğiniz en güzel piknik alanları

Kaynak: RABİA AYKUT