Çeşitli ayrıcalıklara sahip bir grup insanın, ülke yönetimini elinde bulundurduğu yönetim şekli oligarşi olarak tanımlanıyor. Tüm iktidarı ellerinde bulunduran bu küçük grup, herkesin üzerinde söz hakkına sahip olmuş oluyor. İsmi her ne kadar bilinir olsa da tam olarak neyi ifade ettiği pek çok kişi tarafından bilinmeyen oligarşi, bu nedenle en çok araştırılan konulardan biri olarak oligarşi nedir sorusu karşımıza çıkıyor. Oligarşi nedir sorusunun cevabını ve konuya dair bilgileri sizin için derledik.

Oligarşi nasıl bir yönetim şeklidir?

Küçük bir grubun tüm ülke üzerinde söz sahibi olduğu ve yönetimde yer aldığı bir sistem olan oligarşide; verilen kararlar halkın değil söz konusu ayrıcalıklı zümrenin çıkarları düşünülerek gerçekleştirilir. Askeri, siyasi, dini ve ekonomi gibi önemli konularda kararları tek başlarına alma yetkileri bulunur. Oligarşi düzeniyle yönetilen ülkelerin yöneticileri oligark olarak adlandırılır. Yönetim altında bulunan halkın hiçbir şekilde söz hakkının olmadığı oligarşide, tek söz hakkı yöneticilerdedir.

Oligarşi ile yönetilen ülkeler

Oligarşi kavramı, Türkçeye Fransızca dilinden geçti. Kökeni Yunanca bir kelime olan oligarşi; az/birkaç anlamına gelen oligo- ve yönetmek anlamına gelen arkhein kelimelerinin birleşiminde oluşur. Geçmişten günümüze oligarşi rejimi ile yönetilen pek çok ülke bulunuyor. Geçmiş dönemlerden Roma ve Yunanistan, oligarşi ile yönetilen ülkelere örnek olarak verilebilir. Günümüze geldiğimizde de oligarşi yönetim şeklinin aktif olarak yürütüldüğü ülkeler vardır. Suudi Arabistan, Küba, Suriye, Irak, Cezayir ve İran, günümüzde de oligarşi rejiminin hakim olduğu ülkelerdir. Bu 6 ülkeye ek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bir nevi oligarşi düzeni yaşandığı söylenebilir. Üst düzey ekonomik güce sahip olan kişi ve grupların söz sahibi olduğu ülkede, oligarşinin modernize edilmiş bir versiyonu yaşanmaktadır.

Oligarşinin Tunç Kanunu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıkladı: Yurt genelinde hava durumu Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıkladı: Yurt genelinde hava durumu

Alman Sosyolog Robert Michels tarafından üretilen Oligarşinin Tunç Kanunu; hangi politik sistem olursa olsun sonunda mutlaka o sistemin oligarşiye döneceğini söylemiştir. Bu görüşünü Oligarşinin Tunç Kanunu olarak adlandırdı.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye’de tekrardan kapanma olacak mı? Uzmanlar açıkladı

Kaynak: HABER MERKEZİ