AK Partili Umutlu'dan CHP İlçe Başkanı Yalçıntaş’a eleştiri AK Partili Umutlu'dan CHP İlçe Başkanı Yalçıntaş’a eleştiri

CHP İzmir’de ilçe kongreleri takvimi tamamlanırken, son güne liste krizinin yaşandığı Çiğli İlçe Kongresi damga vurdu.

Sandığa sağlanan uzlaşı sonrası Erkan Akar’ın adaylığında gidilirken, Hüseyin Çetin ve Şirin Akgül cephesinden listeye büyük tepki gelmiş, bu iki ismin taraftarları oy atmadan salonu terk etmişti. Kriz kongre sonrasında da devam etti ve listeye tepki gösteren Çiğli İlçe Belediye Başkanı Utku Gümrükçü il delegeliğinden istifa etti.

Tepkilerin odağı olan isimler arasında yer alan Çiğli Eski Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın yeğeni ve CHP İzmir Eski İl Başkan Yardımcısı Niyazi Arslan’dan da kongreye ilişkin bir açıklama geldi. Arslan, “Üzülerek görüyoruz ki; mahallelerde kazanamayan eski yönetim ve mevcut belediye başkanımız; kongremize, partililerimizin birlik beraberlik iradesine gölge düşürecek türden çabalar içerisine girdiler. Bu çabalar, kongre sürecimizi ve parti içi demokrasi geleneğimizi zedeleyecek noktaya gelmemelidir” vurgusu yaptı.

GÜN ‘BEN’ DEĞİL ‘BİZ’ DEME GÜNÜ!

Aslan açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi: “Değerli yol arkadaşlarım; Cumhuriyet Halk Partisi Çiğli İlçe Kongresi’nde ‘protokol’ yapıldığı ve uyulmadığı iddiası gerçek dışıdır. Partimizin kongre takviminin açıklandığı günden ilçe kongremizin yapıldığı tarihe kadar, mahallelerden başlayarak eski ilçe yönetiminin çalışmaları değerlendirilmiş, partimizin ilçemizde daha etkin olması için eleştiri-özeleştiri süreci gerçekleştirilmiştir. Mahallelerin tamamına yakınında eski ilçe yönetiminin listeleri değil, mavi listenin delege adayları sandıklardan çıkmıştır. Mavi listenin ezici üstünlüğüne rağmen; partimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmek adına, tüm kesimlerin olabildiğince temsil edildiği ancak doğal olarak sandıktan çıkan ‘mavi’ iradenin tescillendiği bir liste yapma kararı aldık. Bu kararı, delegelerimizle yaptığımız toplantılarda istişarelerle ortaya koyduk. Partililerimizin ortak iradesiyle kongreye tek aday olarak gittik. Üzülerek görüyoruz ki; mahallelerde kazanamayan eski yönetim ve mevcut belediye başkanımız; kongremize, partililerimizin birlik beraberlik iradesine gölge düşürecek türden çabalar içerisine girdiler. Bu çabalar, kongre sürecimizi ve parti içi demokrasi geleneğimizi zedeleyecek noktaya gelmemelidir. Parti kamuoyumuz bilmelidir ki; belediye başkanımız ile kongre öncesinde yaptığımız görüşmede kendisi bizlere ‘Bana 4 il delegesi verin, geri kalanını mahallelerde değerlendirin’ dedi. Sonrasında bize 4 kişinin dışında 15 kişilik liste gönderdi. Sandıktan çıkan iradenin ezilmemesi adına tüm bu listeden başkanın da içinde olduğu 3 kişiyi listemize ekledik. Listenin geri kalanını ise mahallelerden gelen önerilerle belirledik. Değerli yoldaşlarım, sandıktan çıkan iradenin üzerinde bir irade olamaz. Parti birlik ve beraberliğini korumak ile kamu gücü üzerinden dayatma yapmak arasında fark vardır. Mavi listenin, belediye başkanı ile yaptığı herhangi bir protokol bulunmamaktadır. Bu nedenle basına verilen gerçek dışı demeçlere itibar edilmemelidir. İktidar medyasının her gün partimizi yıprattığı yayınlar yaptığı şu günlerde, partimizi basın önünde tartıştırmaya fırsat vermek en çok da partimizin düşmanlarının işine yaramaktadır. Delege olan-olmayan tüm yoldaşlarımızla beraber, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde mücadele etmeye devam edeceğiz. Gün ‘ben’ değil, ‘biz’ deme günü, parti kurullarımızda alınan kararlara uyma, sandıktan çıkan arkadaşlarımıza saygı gösterip omuz verme günüdür. Gün daha fazla birleşme ve mücadele etme günüdür. Tüm bu süreçte emek veren herkesin emeğine sağlık.”

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - CHP Çiğli’de Akar dönemi: Olaylı kongrede neler yaşandı?

Kaynak: ŞÜKRAN ŞEYMANUR ARSLAN