Öğretmen, Prof (Fransa), Learer (Flemenkçe), Öpetaja (Estonya), Lehrer (Almanca), Mestre (Katalanca), Profesor (Hırvat), Tanar (Macarca), Kennari (İzlandaca), Muinteoir (İrlanda), Guru (Endonezya), Enseignant (Lüksemburgca),Titsear (İskoçya), Teacher (İngilizce), Onderwyser (Afrika), Müallim (Azerbaycan), İnsegnante (İtalyanca)…

*****

Her dilde anlamı farklı olsa da saygı duyulan mesleklerin zirvesindedir. Öğretmen olmak güvenilir olmayı gerektirir. Çocukluğunuzun daha en başında, anne ve babanızdan başkasına güvenmediğiniz o anlarda sizin emanet edildiğiniz kişidir öğretmen. Verilen emeklerin, insan yetiştirmenin maddi bir karşılıkla ölçülmesi ya da kıyaslanması yetersiz kaldığı için, onu kutsal kılan da budur.

******

Bahçıvan edasıyla en güzel çiçekleri yetiştirir. Hem de hiç şikayet etmeden. Yorgunluk nedir bilmeden. Bıkmadan usanmadan onları besler, sular, aydınlatır. Yaşadığımız şu virüs salgınında anne babalar ve herkes öğretmenlik mesleğinin zorluğunu idrak etme imkânı buldu.

*********

Mermerde heykeltıraş ne ise insanda da odur. Buradan hareketle iyi bir eğitim herhangi birini değiştirir. Fakat öğretmen her şeyi.. Aslında bir öğretmen bir nesil demektir. Socrates in tespiti bu noktada muazzamdır.” Dünyada her şeye paha biçilebilir, ama öğretmenin eserine paha biçilemez.” Bu yüzden hep söylenir hayatta en büyük mucize iyi bir öğretmene rastlamaktır.

********

Bu nedenledir ki her öğretmen hayat boyu öğrenci kalabilmelidir, yeniliklere her daim açık olmalıdır. Bir öğretmen öğrenmeyi kesince, öğretmeyi de keser. Böylece sabitleşir. Yol göstermeyen bir işaret levhası olur. Dediğim gibi öğretmen öğretmen olabilmek için öğrenci kalmalıdır. İddialı ve yerinde bir sözdür “Yeryüzünde  öğretmenlikten daha onurlu bir meslek tanımıyorum” (Diyojen).

*******

Öğrencinin gülüşüne düşen ilk cemre gibidir öğretmen. Öğrencinin yüreğine dokunan öğretmen artık unutulmaz bir ömür. Sanıyor musunuz öğretmenler matematik, fen bilgisi ya da Türkçe öğretir. Önce iyi bir insan olmayı öğretir. Sevmeyi, paylaşmayı, düşünmeyi, dokunmayı, vicdan sahibi çocuklar olmayı öğretir öğretmen.

*******

Bunlar tahtada öğretilenden çok ama çok kıymetlidir, değerlidir. Öğretmenliği diğer mesleklerden ayıran en önemli şey, hangi meslekten olursa olsun herkes bir öğretmenin eseridir. Öğretmen, bir şeyler öğreten değil, öğrencinin zaten bildiği şeyi keşfedebilmesi için ona ilham, esin olan kişidir.

******

Victor Hugo şöyle der: “Bence ne yapılsa da iki insanın hakkı ödenmez. Bunlar anne ve öğretmendir. Öğretmen şefkat demektir, hayatdemektir, yol gösteren demektir. Öğretmen öğrencisi için ömür boyu unutulmayacak kılavuz demektir. Bu nedenledir ki öğretmenin emeğine paha biçilemez. Geleceğin güvencesi eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.

******
Sözün özü çocuğunu hesapsızca seven kişiye anne yada baba denir. Bunu başkasının çocuğu için yapan kişiye ÖĞRETMEN denir.
“Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.”
“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.”
Öğretmenler bu dünyada koklanmaya değer en güzel çiçektir.
 Başta görevi başında şehit olan öğretmenlerimiz olmak üzere  tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.