banner18

banner19

26.12.2015, 11:47

NEŞE'DEN HABER VAR

Bisikletle Anadolu turu

İzmir’den bisikletle yola çıkarak Anadolu turu yapan Ozan Yılmaz ile söyleşme imkanım oldu. 8 aydır yollarda olan Yılmaz, 81 ildeki çocuklara oyuncak, kitap dağıtmak ve bu çocuklara bisiklet sevgisini aşılamak amacında olduğunu anlattı. Ozan Yılmaz, İzmir’den başladığı bu yolculuğa ise yarın son verecek. Dünyada hala böyle güzel şeyler yapan insanların olduğunu görmek insanı mutlu ediyor… Tüm bu savaşlara, mutsuzluğa inat, imkanı olmayan çocuklara mutluluk aşılamak ve bunu hiçbir çıkar amacı gütmeden yapmak, hepimizin içine güzel günlerin umudunu aşılıyor. Sizlerin de içini ısıtmak için bu söyleşiyi bugün köşemde paylaşmaya karar verdim… İyi okumalar.

-Önce kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Ozan Yılmaz. 27 yaşımdayım. İzmir’de yaşıyorum. Aslen Edirneliyim. İşletme mezunuyum. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra bisikletle Anadolu turuma başladım. Bisiklet tutkumun oluşmasındaki en büyük etken ailem. Yürümeye başladığımda bisiklet almışlar. Ben hatırlamıyorum ama fotoğraflardan görüyorum. İlkokul çağlarımda da pikniğe giderken bisikletimi arabaya atıp, piknik alanında gezerdim. Denize giderken de aynı şekilde. Herkes denize girerken ben gittiğimiz yeri keşfe çıkardım bisikletimle...

-Bisikletle Anadolu Turu yapıyorsunuz, bunun amacı nedir acaba detaylı olarak anlatabilir misiniz?

Bisikletle Türkiye turu yapmaktan ziyade asıl hayalim bisiklet üstünde yaşamak. Aylarca senelerce... Bir sınırı ve rotası olmadan. Bunu yapmadan ya da yurtdışına açılmadan önce Türkiye'yi bitirmeyi hedefledim. Amacım 81 ile de gitmekti. Bunu yaparken de güzel bir amacım olsun istedim. Daha önceki turlarımda, bisikletle tur yapan birisinin çocukların çok ilgisini çektiğini gördüm. Zaten her çocuğun hayalidir bisiklet. Karne hediyesidir. Bir de onunla uzun tur yapan birisini gördüklerinde çakraları daha çok açılıyor. Ben de Türkiye turumda onlara oyuncak ve kitap dağıtmaya karar verdim. Oyuncak dağıtmamdaki amaç, teknolojinin gelişmesiyle tablet, bilgisayar ve cep telefonlarına gömülen çocukların daha çok oyuncakla oynaması ve oyun oynayarak sosyalleşmesi idi.  Kitap dağıtmamdaki amacım ise çocukları okumaya teşvik etmek ve sorgulayan bireyler haline gelmelerini sağlamak. Bunların yanı sıra yerel tohum toplayıp takas ediyorum. İthal ve genetiği değiştirilmiş tohuma karşı bizim öz, ata tohumumuzun kullanılması için. Takas ederek de çeşitliliği arttırmaya çalışıyorum.

-Çocuklarla hangi konularda konuşuyorsunuz? Turunuzda halktan aldığınız tepkiler nasıl?

Okullara gidip turumu ve bisikletin faydalarını anlatıyorum. Hem çevremiz için hem de kendimiz için son derece önemli ve keyifli bir araç olduğundan bahsediyor ve onlara bisiklet kullanmalarını tavsiye ediyorum. Gittiğim yerlerde gerek halktan gerekse iletişime geçtiğim bisiklet gruplarından ve sivil toplum kuruluşlarından çok olumlu tepkiler alıyorum. Ayrıca yolda dağıtmam için bana kitap, oyuncak, kalem, defter veriyorlar ve turuma destek oluyorlar. Bunun yanı sıra gittiğim şehirlerde beni misafir ediyorlar. Bu dayanışma sayesinde sponsora ihtiyaç duymadan turumu gerçekleştiriyorum.

Ne kadar zamandır yoldasınız?

19 Nisan’da yola çıktım. 8 aydır yoldayım. Şu ana kadar 79 ile gittim. Geriye Manisa ve İzmir kaldı. Turum, bugün başladığı yerde, İzmir’de sona erecek...

Sınırları Açın, Ölümleri Durdurun!

Halkların Köprüsü Derneği bugün, Avrupa Birliği’ne üye ülkelere mülteciler için bir çağrıda bulunacak. Çağrının metni ise şu şekilde: “Mültecilere kapısını açması gerekirken pazarlığa oturan Avrupa Birliği, mültecilerin geleceğiyle ilgili yeni kararlara imza attı. Yapılması planlanan anlaşma, mültecileri yine kaçakçıların eline itecek ve daha çok mültecinin denizde yaşamını yitirmesine sebep olacak. Yaşanan bu gelişmeler karşısında kurulduğu ilk günden beri Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak sınırların açılmasını ve güvenli geçisin sağlanmasını talep eden Halkların Köprüsü Derneği olarak, aynı anda birçok ilde ve ilçede eş zamanlı bir basın açıklaması yapacağız.”

Eylem için bugün İzmir’de saat 12:00’de Alsancak Sevinç Pastanesi önünde buluşulacak.
Diğer illerde eylem yerleri:

İstanbul - Ortaköy İskele Meydanı 
Ayvalık - Cumhuriyet Alanı
Kuşadası - Uğur Mumcu Parkı
Datça - Cumhuriyet Meydanı 
Mersin - Forum Havuzbaşı
Bodrum - Belediye Meydanı

Günün Atasözü:

Davulun sesi uzaktan hoş gelir: Kimi durumlar, ona uzaktan bakana çok hoş gelir. O durumun içinde olanlara ise rahatsızlık verebilir.

Günün Sözü:

Biz, bütün zulümlerin birbiriyle ilişkili olduğuna inanıyoruz: Bütün canlılar özgür olana kadar, yani kötü muameleden, aşağılanmadan, sömürüden, kirlenmeden ve ticarileşmeden kurtulana kadar, hiçbir canlı özgür olmayacak. (Carol J. Adams)

Hangi etkinliğe gidelim?

Tarih Öncesi Toplumlarda Savaş Olgusu

Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler ve KYK Şubesi tarafından düzenlenen ‘Çarşamba Seminerleri’ devam ediyor. 30 Aralık Çarşamba 2015’te, Doç.Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy’un konuşmacı olarak katılacağı ‘Tarih Öncesi Toplumlarda Savaş Olgusu’ semineri, saat 18.00’da Eğitim Sen şubesinde gerçekleştirilecek.

Tarihte Bugün

1865- Amerikalı James H. Nason süzme kahve makinasının patentini aldı.

2003- İran İslam Cumhuriyeti'nin Kirman Eyaleti'nde 6.6 büyüklüğünde deprem oldu. Çoğunluğu Bam'da olmak üzere 20.000 kişi öldü.

2004- Güney Asya ve Hint Okyanusu tabanında 9.0 şiddetindeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami yüzünden 300 bin dolayında kişi öldü.

Günün fotoğrafı:

Marie ve Pierre Curie, radyumu keşfettiler. Curie'ler, 1903'de bu buluşlarıyla Nobel Fizik Ödülü aldılar.

Günün Anısı

Haydi Abbas, vakit tamam

Cahit Sıtkı Tarancı, askerliğini yedek subay olarak yapmak üzere birliğine gider. O yıllarda yedek subay sayısı az olduğundan, her yedek subaya emir eri verilmektedir. Birliğine gittiğinde bölük yazıcısından künye defterini ister. Sırayla isimlere bakmaktadır bir isim dikkatini çeker. Abbas oğlu Abbas. Sakat çolak eli yüzünden çürüğe ayrılmış biridir Abbas. Talim bitiminde askerin yanına gönderilmesini ister. Öğle saatlerinde kapı alınır. Karşısında civan mert yiğit biri selam çakıp;

‘Abbas oğlu Abbas. Emret komutanım!’ der.  Aralarında söyle bir konuşma geçer:

‘Nerelisin?’

‘Memleket Mardin, kaza Midyat komutan.’

‘Sen benim emir erim olur musun?’

‘Sen bilir komutan!’  Askere eşyalarını toplamasını söyler ve kendi evinin altındaki boş yere taşınmasını ister. Zamanla askerin zekiliği sıcakkanlılığından etkilenir. Abbas her sabah erkenden kalkar, Cahit Sıtkı ‘ ya kahvaltı hazırlar. Öğle yemeğini sormadan hazırlar. Tüm ihtiyaçlarını karşıdan bir istek gelmeden düşünüp yerine getirir. Erkenden kalkıp Cahit Sıtkı’nın kıyafetlerini ütüler hazırlar ve evin temizliğini yapar. Akşamları olunca Cahit Sıtkı’nın sevdiği yemek ve mezeleri hazırlar. Zamanla aralarında komutan asker ilişkisinden daha güçlü bir dostluk bağı oluşur. Bu saf ve temiz Anadolu çocuğundaki sadakat ve temiz yürekten etkilenmiştir Cahit Sıtkı. Zaman zaman karşısına alıp dertleşir ve bu Anadolu çocuğunun ruhunda gizli şeyleri keşfeder. Akşamları rakı sofrası kurup en güzel kızartma ve mezeleri hazırlar Abbas. Aralarındaki duygu bağları güçlenir. Böyle bir keyif gecesi akşamında alkollü Cahit Sıtkı sorar:

‘Sen İstanbul’u bilir misin Abbas?’

‘Bilir komutanım.’

‘Orda bir Beşiktaş var bilir misin?’

‘Bilir komutan! Ben orada acemi birlikteydim.’

‘Orada benim bir sevgilim var. Sen kaçırıp onu bana getirir misin?’

‘Elbet komutan!’

Sabah olur Cahit Sıtkı bakar ki. Abbas yeni asker kıyafetleri giymiş tıraş olmuş hazırlanmış. Cahit Sıtkı sorar:

‘Hayırdır Abbas neden böyle hazırlık yaptın?’

‘Ben İstanbul’a gidecek komutan!’

‘Ne yapacaksın sen İstanbul’da?’

‘Sen söyledi bana. Ben gidecek sana Sevgiliyi getirecek!’

Gözlerindeki hüznü ve gözyaşlarını gizlemek istercesine arkasını dönüp kapıyı çarpar ve çıkıp gider Cahit Sıtkı. Fakat bu mert askerin, yüreği sevgi dolu Anadolu çocuğunun samimiyeti ve sıcaklığından duygulanır. Akşam olur. Ağaç altında rakı sofrası kurdurur ve Abbas’ı karşısına oturtur. Birlikte yer içerler ve Cahit Sıtkı o meşhur şiirini kağıda döker…

Haydi Abbas, vakit tamam;

 Akşam diyordun işte oldu akşam.

 Kur bakalım çilingir soframızı;

Dinsin artık bu kalp ağrısı.

Şu ağacın gölgesinde olsun;

Tam kenarında havuzun.

 Aya haber sal çıksın bu gece;

Görünsün şöyle gönlümce.

Bas kırbacı sihirli seccadeye,

Göster hükmettiğini mesafeye

Ve zamana.

Katıp tozu dumanı,

Var git,

Böyle ferman etti Cahit,

Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş’tan…

Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan.

Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye'de uygulanacak Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?
Türkiye'de uygulanacak Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:53
Güneş 08:19
Öğle 13:27
İkindi 16:03
Akşam 18:25
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12