Her derde deva diyebileceğimiz bir işlem olan mezoterapi, akupunktur uygulamasına benzer şekilde iğne ile yapılmakta olup, cerrahi bir müdahale değildir. Çeşitli kronik ağrılardan, selülit tedavisine, cilt lekelerinden, çatlak görünümüne kadar birçok şikayet için etkili olduğun ifade edilen mezoterapinin ne olduğuna daha detaylı bakalım…

MEZOTERAPİ NEDİR?

Pekçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan mezoterapi, tüm dünyada gerek cilt problemleri, gerek ağrı şikayetleri, gerek de bölgesel zayıflama için sıklıkla tercih ediliyor. Mezoterapi, bölgesel bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, 4 ila 13 milimetre boyutundaki mezoterapi iğneleri ile cildin alt kısmına ilaç enjekte edilmesi işlemidir. Mikroenjeksiyon tekniği ile kişilerin şikayetlerine uygun olarak hazırlanan çeşitli mezoterapi serumları, cildin orta tabakasına iğneler yardımı ile enjekte edilir. Bu noktada kişiden kişiye göre şikayetler farklı olacağı gibi, uygulanacak olan enjeksiyon serumu da çeşitlilik göstermektedir. Çeşitli vitaminler, mineraller ve bilumum enzimler tek başına deri altına enjekte edilebileceği gibi, mevcut hastalığın tedavisine yönelik olarak karışımlar halinde de uygulanabilir.

MEZOTERAPİ HANGİ HASTALIKLAR İÇİN UYGULANIR?

Mezoterapi uygulaması birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir işlemdir. Mezoterapi işleminin uygulandığı şikayetlerden bazılarına örnek verecek olursak; leke, yara izi, çatlak, selülit gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ve cilt yenileme amacıyla uygulanabildiği gibi saç tedavisi, bölgesel zayıflama, yaşlanma karşıtı cilt bakımı uygulamalarında aktif olarak uygulanmaktadır. Bununla birlikte akut ve kronik ağrı tedavilerinde ve adet sancılarının tedavisinde de uygulanmaktadır.

Mezoterapi yalnızca hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir uygulama değildir. Bakım ve kozmetik amaçlı olarak da bu işlemi yaptırmak mümkündür. İşte mezoterapi uygulamasını tercih edebileceğiniz diğer durumlar;

Gençleşme, kırışıklık görünümünü azaltma ve önüne geçme

Daha canlı, parlak ve dolgun cilt görünümü elde etme

Yüzde bulunan sivilce ve yara izlerinin tedavisi

Selülit tedavisi ve selülit görünümünün azaltılması

Saç dökülmesi probleminin tedavisi, daha kalın ve sağlıklı saç oluşumu

Hamilelik çatlaklarının tedavisi

Cilt gözeneklerinin tedavisi

Dövme silme işlemi

Aşırı mimik kullanımı nedeni ile meydana gelen kırışıklıkların önüne geçilmesi

Kilo problemi ve bölgesel zayıflama

Saç ekimi konusunda dünyanın en iyi ülkesi neresi? Saç ekimi konusunda dünyanın en iyi ülkesi neresi?

İĞNESİZ MEZOTERAPİ

İğne fobisi olan ya da herhangi bir sebep ile vücuduna iğne batırılmasını istemeyen kişilerin tercih edebileceği bir alternatif olarak iğnesiz mezoterapi uygulaması da gündemde yerini almış durumdadır. İğneli mezoterapi uygulamasına kıyasla bütçe olarak daha pahalı olmasına karşı daha çok tercih edilebilmektedir. Çeşitli makineler aracılığı ile ciltte mekanik etki yaratan ve çeşitli radyoaktif dalgalar ile iyileşmeyi vadeden bir uygulama olan iğnesiz mezoterapi, cilt kırışıklıklarını azaltır, cilt pürüzsüzlüğünü artırır ve cilt dokusunu düzeltmeye yarar.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kolajen nedir?

Kaynak: HABER MERKEZİ