Merhaba sevgili okuyucular, bu hafta size Mehmetçik Vakfı’ hakkında bilgiler vereceğim. Bilgiler, Wikipedia’dan derledim.

***

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, 1982 yılında Ankara’da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurulmuş sosyal yardım vakfı.

***

Türk Silahlı Kuvvetlerinde askerlik hizmeti esnasında veya herhangi bir nedenle ölen erbaş ve erlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere maddi yardım sağlayan bir kuruluştur.

***

Askerlik görevini yapmakta iken ölen veya engelli hâle gelen askerlere ve ailelerine, sadece vazife başında iken ölmüş veya engelli hâle gelmiş ise devletin maddi yardım sağlamasından ötürü, sosyal yardım amaçlı bir vakıf kurulması ihtiyacı doğmuş ve Mehmetçik Vakfı dönemin komuta kademesi tarafından 17 Mayıs 1982’de kurulmuştur.

***

Vakfın kurulması ve “Mehmetçik” adını alması, devrin Genelkurmay Personel Daire Başkanı Fuat Avcı’nın önerisidir. Vakıf, dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren ve diğer Millî Güvenlik Konseyi üyesi komutanların aralarında topladıkları biner TL ile kuruldu.

***

İlk yönetim kurulu toplantısını yaptığı 4 Kasım 1982 tarihinden kendi binasına taşındığı 14 Ekim 1993 tarihine kadar faaliyetlerini Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) bünyesinde gerçekleştirdi.

***

Vakfın ilk genel müdürlüğünü Raif Babaoğlu üstlendi ve 1996 yılına kadar sürdürdü. Vakfın kuruluşunun ilk yılında altmış üç aileye ölüm yardımı, bir Mehmetçiğe maluliyet yardımı, otuz yedi çocuğa bakım - öğrenim yardımı yaptı.

***

Vakfın yardımları giderek çeşitlendi ve miktarı arttı. Vakıf, 1997’den itibaren Türkiye’nin bazı şehirlerinde temsilcikler açtı.

***

1996 yılında Vakfın genel müdürlüğünü Zekai Doğanay üstlendi. “Türkiye Mehmetçiğe, Mehmetçik Türk milletine emanettir” sloganı ortaya çıktı ve Vakfın geniş kitlelere tanıtımı yapıldı. Daha sonraki yıllarda Atilla Özkan ve Metin Tunca Vakfın genel müdürü oldu.

***

Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri adlı sigorta şirketi, İstanbul’un Kurtköy ve Maslak mahallerindeki iki akaryakıt istasyonunu işletmek üzere kurulmuş Mehmetçik Limitet Şirketi ile Vakfa bağışlanan Bakırköy’deki Tınaztepe Çarşısı’nın yönetimi için kurulmuş Mehmetçik Vakfı ve Tınaztepe Gayrimenkul Yönetim Ltd. Şirketi’nin faaliyetleri, vakfa sürekli gelir sağlayan kaynaklardandır.