VEDAT ARAZ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde çıkarılan M4D Medya İzleme Raporu'nun Temmuz-Ağustos-Eylül 2020 (3. çeyrek) raporu yayınlandı. Raporda basın çalışanlarının durumu, pandeminin basın alanına getirdikleri, medyanın ekonomi-politiği gibi birçok kısım ele alındı.
Raporda basın çalışanlarının sendikalılık yüzdesi 2020 Temmuz ayı verilerine göre yüzde 7,88 oldu. Sektörde Lider Medya-Sen adlı yeni bir sendika kurulmuş olmasına rağmen (gazetecilerin yanında medya sektöründeki kağıt, baskı ve ambalaj işçilerini de örgütleme iddiasını taşıyor) sendikalılık oranı Ocak 2020'de yüzde 0,13 düştü. Rapora göre, işten çıkarmaların yasaklanması sonrası ücretsiz izne çıkarma hızlandı ve ileriki süreçte yasağın kalkmasıyla basın sektöründe işsizliğin hızla artması bekleniyor.
BASIN ÇALIŞANLARI İÇİN OLUMLU GELİŞME
Söz konusu dönemde basın çalışanlarının durumu açısından olumlu bir gelişme yaşandığı da rapor da aktarıldı. O gelişme raporda şöyle yer buldu: “Yılın üçüncü çeyreğinin basın çalışanlarının durumu açısından olumlu bir gelişmesi raporun 2. bölümünde de belirtildiği gibi Danıştay’ın gazetecilerin basın kartı alabilmesinde şart koşulan ‘sigorta primlerini yatırmış olma’ zorunluluğunu içeren maddeyi iptal etmesiydi. Mevcut haliyle sorumluluğun gazetecilerde değil işverende olduğuna hükmeden Danıştay’ın bu kararı sonrası alandaki sivil toplum faaliyetleri yalnızca basın kartlarının alınmasında değil yılda 90 günlük yıpranma payı hakkının yeniden kazanılması etrafında işliyor. Yılın son çeyreğinde bu konuyla ilgili TBMM’den bir kanun teklifinin çıkması bekleniyor."