Depremde yaşamını yitirenler Gaziemir'de türkülerle anıldı Depremde yaşamını yitirenler Gaziemir'de türkülerle anıldı

SULTAN GÜMÜŞ KAYA 

İzmir’de kültür-sanat alanında çalışmalar yürüten Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin Mayıs 2023 etkinlik programını sizler için derledik… 

STAND UP: İLAHİ YAVUZ 
Yavuz Günal, ‘İlahi Yavuz’ adlı tek kişilik gösterisiyle, 21 Mayıs Pazar günü, saat 20.30’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi – Konak Halk Sahnesi’nde… “Etkinlik alanının sınırları dahilinde seyirciler hürdür. Geldikleri gibi istedikleri zaman gidebilirler. Anlatılanlar başlıklar üzerine yazılmış hikayelerden oluşur. İnteraktif bir show değildir.”
Bilet Fiyatı: 150 TL

 

KONSER: BERFİN AKTAY 
20 Mayıs Cumartesi günü, saat 20.00’da, Konak Halk Sahnesi’nde konser verecek olan Berfin Aktay, 1992 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde doğdu. Daha küçük yaşta çeşitli müzik aktivitelerinde yer alan sanatçı sosyal medyada sevilen ‘Canda’ şarkısı ile tanınmaya başladı. Cegerxwin Sanat Akademisi (Diyarbakır), Hasankeyf Orkestrası (Batman) , HunerAmed Studiosu (Diyarbakır) gibi kurumlarda eğitimler alıp çalışmalar yürüttü. Özellikle sosyal medyada sevilen sanatçının birçok tekli çalışması bulunmaktadır. Mestan, Rizgar, Nûberê, Veqetandin, Berf û Xopanî, Min Xilasî Divê, Ger, Rê, Jîna Ar, Tirbê Spiyê ve Kezî gibi bestelerinin yanı sıra hem geleneksel şarkıları hem de ustalarının mirası olan eserleri yorumlayarak duygularını paylaşmayı amaçlamıştır. HunerAmed Studio’sunda çalıştığı süre içinde birçok projede asistanlık ve aranjörlük yaptı. Dünyanın birçok yerinde bu sanatsal paylaşımlara katılmış ve geniş bir kitleye hitap etmeye devam etmiştir. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Müzik Teknolojileri/Ses Tasarımı Bölümü kazanan sanatçı solistliğinin yanı sıra Ses Tasarımcı, Besteci, Aranjör ve Bağlama Eğitmeni olarak bilinmekte. 
Bilet Fiyatı: 200 TL 

KONSER- RUKEN YILMAZ
27 Mayıs Cumartesi günü, saat 20.00’da, Konak Halk Sahnesi’nde konser verecek olan Ruken Yılmaz, 1990 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Siirt/Eruh’ludur. Küçük yaşlarda şarkı söylemeye ve gitar çalmaya başlayan müzisyen, aynı yıllarda sahne çıkışını yapmıştır. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne katılan Yılmaz, bu dönemde MKM (Mezopotamya Kültür Merkezi) bünyesinde müzik icra etmeye başlamıştır. 2016 yılında Genco Arı yönetimindeki ilk solo albümü Zelî’yi yayınlamadan önce birçok grup ve projede yer almış, ardından birkaç single ve 2022’de Nurhak Kılagöz’ün yönettiği ikinci solo albümü Sê Çiya’yı çıkarmıştır.
Bilet Fiyatı: 190 TL 

Ayrıca gelen katılımcıların gösteri saatinden önce kültür merkezinde hazır bulunmaları rica ediliyor. Gösteri başladıktan sonra salona seyirci alınmayacağı da belirtiliyor.