TV8 kanalından yayınlanmakta olan, usta şefler Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna'nın sunduğu aşçılık yarışması MasterChef Türkiye All Star’da üzücü haber… MasterChef’in sevilen ve başarılı yarışmacısı Çağatay’ın hastalığı nedir? MasterChef Çağatay, yarışmaya hastalığı yüzünden veda mı edecek? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik…

MASTERCHEF ÇAĞATAY’IN HASTALIĞI NEDİR?

İzleyiciyi ekran başına kilitleyen ve lezzetlerin konuştuğu başarılı yarışma Masterchef Türkiye All Star’ın 30 Ağustos akşamı yayınlanacak olan programın fragmanı yayınlandı. Fragmanda başarılı yarışmacı Çağatay’ın bir hastalığından dolayı 30 Ağustos akşamı yayınlanan bölümünde yarışamadığı ve tetkiklerini yaptırmak üzere hastaneye gönderildiği görüldü. Yarışmacı Çağatay’ın hastalığı nedir?

Sosyal medyada yer alan iddialara göre Masterchef yarışmacısı Çağatay’ın hipertiroidi hastalığına yakalandığı ifade ediliyor. Masterchef’de daha önce 2 kez yarışmış olan Çağatay, 2022 sezonunda yarışırken yakalandığı bu hastalık nedeniyle 3 kez hastanelik olduğu iddialar arasında. 30 Ağustos akşamı yayınlanacak olan bölümün fragmanında şefler, Çağatay’ın hastalık durumuna göre ilerleyen bölümlerin gidişatını değerlendireceklerini ifade ettiler. Yarışmacı Çağatay’ın yakalandığı iddia edilen hastalık hipertiroidi nedir?

Tarihte bugün ne oldu? 29 Eylül Tarihte bugün ne oldu? 29 Eylül

HİPERTİROİDİ NEDİR?

Hipertiroidi, tiroid bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklı olarak gelişen ve kan dolaşımına çok fazla tiroid hormonu (TSH) salgılanmasıyla meydana gelen bir hastalık olup, vücudun tüm işleyişinde sorunlara sebep olmaktadır. Tiroid hormonlarının çok fazla salgılanmasıyla meydana gelen bu hastalığın belirtileri olarak, çarpıntı, yüksek tansiyon, terleme, sinirlilik, huzursuzluk, sıcak ve nemli deri, sıcağa tahammülsüzlük, kilo kaybı (İştahın iyi olmasına rağmen zayıflama), ellerde titreme, saçlarda incelme, kırılma ve dökülme, derinin incelmesi, geçmeyen ishal, göz bulguları (gözlerde büyüme), parlak ışığa duyarlılık, uykusuzluk, adet düzensizliği, adet görememe ve guatr (Tiroid bezinin büyümesi) sıralanabilir.

HİPERTİROİDİ NEDENLERİ?

Tiroid bezlerinin hızlı çalışmasından kaynaklanan hipertiroidi hastalığının nedenleri olarak, bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Graves hastalığı, bir veya daha fazla tiroid nodülünün aşırı aktif hale gelmesi ile meydana gelen Toksik Nodüler Guatr hastalığı, kanser, bipolar ve kalp ritim bozukluğu hastalıkları için kullanılan ilaçlar ve tiroid iltihabı olarak bilinen Tiroidit hastalığı gibi pekçok etken sıralamak mümkündür.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MASTERCHEF ALL STAR'A YENİ KATILAN KEREM GİRİTLİOĞLU KİMDİR? İŞTE BİYOGRAFİSİ VE BAŞARILARI

Kaynak: HABER MERKEZİ