TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Erin kimdir?

Türkiye yerel seçimleri için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Mardin Büyükşehir adayı belirlendi. Açıklanan isim Abdullah Erin oldu. Abdullah Erin kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 19:38
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 21:48
Kaynak: HABER MERKEZİ
AK Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Erin kimdir?

Türkiye yerel seçimlerine oldukça kısa bir süre kaldı. 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan yerel seçimler için siyasi partiler, aday isimlerinin birçoğunu kamuoyuna duyurdu. Vatandaşların büyük bir ilgiyle takip ettiği seçim sürecinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Erin oldu. Abdullah Erin kimdir? Abdulla Erin hakkında merak edilenleri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Abdullah Erin kimdir?

Mardin'in Savur İlçesi Gölbaşı köyünde hayata gözlerini açan Abdullah Erin, eğitim ve kamu hizmetine adanmış biri olarak bilinir. İlköğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Midyat Lisesi'nden ve ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden ikincilikle mezun oldu.

Mülki İdare Mesleği'ne adım atan Erin, Kaymakamlık sınavını kazanarak kariyerine başladı. Bu süreçte İngiltere'de üniversite ve dil okullarında genel İngilizce ve sosyal politika alanında eğitim aldı. Kaymakam adaylığı stajını ikincilikle tamamlayarak Tefenni ilçesinde Kaymakamlık görevine atandı. Daha sonra çeşitli görevlerde bulunarak özellikle Habur Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri olarak bölgenin ekonomik gelişimine katkı sağladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yüksek lisans eğitimi için İngiltere'ye gönderilen Erin, Nottingham Üniversitesi'nde yüksek lisansını 'Üstün Başarılı' dereceyle tamamladı. Ardından çeşitli görevlerde bulunarak kamu hizmetinde deneyim kazandı. Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği gibi önemli pozisyonlarda çalıştı ve bölgesel kalkınma için stratejik raporlar hazırladı.

Abdullah Erin, Türkiye'nin farklı illerinde ve yurtdışında düzenlenen kurs ve seminerlere katılarak bilgi birikimini artırdı. Ayrıca, çeşitli ülkelerde kamu-özel sektör işbirliği modelleri hakkında önemli gözlemlerde bulundu.

Abdullah Erin, 11 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayınlanan atama kararnamesiyle Şanlıurfa valiliği görevinden alınarak merkeze çekildi. Sonrasında, 2024 yerel seçimlerinde Mardin büyükşehir belediye başkanı adayı olarak gösterildi.

Abdullah Erin evli mi?

İngilizce, Arapça ve Kürtçe dillerini iyi derecede konuşan Erin, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.