Manisa'da hava durumu nasıl olacak? Manisa'nın anlık hava durumu nasıl? Manisa'da haftasonu hava nasıl olacak? Uzmanlar ne uyarılarda bulundu?

İşte Manisa'da hafta sonu hava durumu...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre; Manisa'da hafta sonu Cumartesi günü parçalı bulutlu bir hava hakim olacak ve gün içindeki en yüksek sıcaklık 29 derece, en düşük sıcaklık ise 26 derece olacak. Pazar günü ise parçalı bultlu bir hava etkili olacak olup en yüksek sıcaklık 26 derece, en düşük sıcaklık ise 13 derece olarak kaydedilecek.

msnisahafta28-1

SONBAHAR NEDİR? 

23 eylülde başlayıp 21 aralıkta biten ve yazla-kış arasındaki mevsim sonbahardır. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğumaya, ağaçlar yapraklarını dökmeye, bitkiler ve hayvanlar kışa hazırlık yapmaya başlar. Sonbahar, kış ayının habercisidir. Ülkemizde sonbahar bazı illere daha erken bazı illere daha geç gelir. Ege Bölgesi’nde sonbahar genellikle normalden daha kısa yaşanır.

SONBAHAR HASTA EDER Mİ?

Güneşin insana mutluluk ve huzur verdiği daha önce çokça kez denemelerle tespit edilmiştir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabilir. Böylece son baharın gelişiyle birlikte kişilerde; halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler görülebilir. Bu belirtileri gördüğünüzde bunun bir hastalık değil mevsim değişimi belirtisi olduğunu unutmayın.

YAĞMUR NEDİR?

Yağmur, bulutlardan yeryüzüne su formunda dökülür. Hava kütlelerinin içinde yer alan su buharı yani nemin su taneciklerine dönüşmesiyle oluşur. Hava kütlelerinin içinde yer alan nem, yüzde 100'ü geçtiği anda su buharı yağmur olarak bize gelir. Sonbahar, yağmurlu havaların sık sık yaşandığı bir mevsimdir.

ŞEMSİYE NEDİR? NE İŞE YARAR?

Şemsiye, esnek tellere bir sapın üzerinde gerilmiş, kullanan kişinin kontrolüyle açılıp kapanabilen, genellikle yağmur, bazen ise güneşten korunmak için kullanılan bir eşyadır. Su geçirmez kumaştan yapılan şemsiye taşınabilir. Büyük ve uzun şemsiyeler olduğu gibi küçük, katlanabilen ve çantaya sığan şemsiyeler de vardır.  İlk şemsiye kullanımına Mezopotamya'da rastlanmıştır. Antik Mısır'da da koruyucu bir niteliği olduğuna inanılan şemsiyeler, Roma kültürüne de Mısır'dan geçmiştir.

Manisa'da elektrik kesintisi - 1 Aralık 2023 Cuma Manisa'da elektrik kesintisi - 1 Aralık 2023 Cuma

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Manisa Kula'da zincirleme kaza!

Kaynak: RABİA AYKUT