TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Usta oyuncu Altan Erkekli kimdir? Altan Erkekli’nin yeni dizisinin adı nedir?

Oyunculuk kariyerinde hayat verdiği karakterler ile büyük bir beğeni toplayan Altan Erkekli kimdir? İşte usta oyuncu hakkındaki bilgiler…

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 11:19
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 11:19
Kaynak: HABER MERKEZİ
Usta oyuncu Altan Erkekli kimdir? Altan Erkekli’nin yeni dizisinin adı nedir?

Rol aldığı dizi, film ve tiyatro oyunları ile izleyicinin gönlünde taht kurmayı başaran Altan Erkekli kimdir? Oyunculuğun yanı sıra seslendirme alanında yaptığı çalışmalarla da adından söz ettiren usta isim, 1976 yılından bu yana kariyerini aktif bir şekilde sürdürüyor. Altan Erkekli hakkındaki bilgileri, birlikte inceleyelim.

Altan Erkekli kimdir?

Reşit Altan Erkekli, 18 Ocak 1955 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Kökeni Yozgat'ın Erkekli köyüne dayanan ve soyadını da buradan alan Altan Erkekli lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji'nde tamamladıktan sonra, tiyatroya olan ilgisiyle dikkat çekti. Ancak, başlangıçta tiyatro alanında kariyer yapmak yerine inşaat mühendisliği üzerine bir kariyer planladı. Lise yıllarında İngilizce öğretmeninin teşvikiyle tiyatro hayalinden vazgeçen Altan Erkekli, daha sonra 1975 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü'ne kaydoldu. Eğitim yıllarında, bir oyunun başrol oyuncusunun gelmemesi üzerine beklenmedik şekilde başrole geçerek sahne deneyimi kazandı. Bu deneyim Altan Erkekli’nin profesyonel oyunculuk kariyerine adım atmasını sağladı. Mezun olduktan sonra, DTCF Tiyatro Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışırken aynı zamanda Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) sahne almaya devam etti. Devlet Tiyatroları'nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde de yer aldıktan sonra, Susam Sokağı'nda Edi isimli karakteri seslendirdi. AST'taki görevinden ayrılarak BKM oyuncuları arasına katılan Erkekli, Bir Demet Tiyatro adlı programda yer aldı. Gürdal Tosun'un vefatının ardından “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü" adlı tiyatro oyununda onun rollerini üstlendi. Daha sonra Vizontele adlı sinema filminde Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ ile başrolü paylaştı. 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Beşiktaş Belediye Meclisi üyeliğine seçilen Altan Erkekli, 2007'den beri Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk eğitimleri vermektedir.

Altan Erkekli kaç yaşında?

1955 yılında dünyaya gelen Altan Erkekli, 69 yaşındadır.

Altan Erkekli hangi partili?

Altan Erkekli Cumhuriyet Halk Partilidir.

Altan Erkekli kaç kere evlendi?

Altan Erkekli hayatı boyunca 2 evlilik yaptı. İlk evliliğini 1987 ve 1991 yılları arasında Şebnem Gürsoy Talay ile gerçekleştirdi. İkinci evliliğini ise 1997 yılında Ebru Erkekli ile yaptı. Çift günümüzde de evlidir.

Altan Erkekli’nin yeni dizisinin adı nedir?

Altan Erkekli, 13 Şubat Salı akşamı Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşan olan Senden Önce dizisinin kadrosunda yer alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.