TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Kayahan kimdir?

Kayahan’ın eski eşi İpek Açar, klip çekimi sonrası yaptığı açıklamalarda Kayahan filmi çekilmesini istediklerini belirtti. Kayahan kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 09:59
Kaynak: HABER MERKEZİ
Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Kayahan kimdir?

Türk müziğine olan katkıları ve 7’den 70’e milyonlarca insanın severek dinlediği şarkıları ile unutulmazlar arasına giren Kayahan kimdir? Bir Aşk Hikayesi, Odalarda Işıksızım, Gönül Sayfam, Atın Beni Denizlere ve Gönül Sayfam gibi dillere pelesenk olan çok sayıda şarkıyı seslendiren Kayahan hakkındaki temel bilgileri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Kayahan kimdir?

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde İzmir'de dünyaya geldi. Çocukluk ile gençlik yıllarını Ankara'da geçiren Kayahan, daha sonra İstanbul'a yerleşti ve burada müzik kariyerine adım attı. Ancak asıl müzikal kimliğini oluşturduğu yer, uzun yıllarını geçirdiği Balıkesir Gömeç'teki İnta Sevgi Köyü oldu. Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi'nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı'nda yaşayan Kayahan, bu köydeki her cadde ve sokak isminin bir şarkısından esinlenerek verildiğini belirtti.

Kayahan müzikal kariyerine nasıl başladı?

1971'de ilk 45'liği "Yosun Gözlü Sevgilim / Bir Mektubun Var"ı çıkararak müzik dünyasına adım atan Kayahan, Norayr Demirci ve Süheyl Denizci ile çalıştığı bu plakla beklediği başarıyı elde edemedi ve bir süre müziğe ara verdi. Ancak 1978'de Türkiye Eurovision elemeleri için bestelediği "İstanbul Hatırası" şarkısıyla tekrar dikkatleri üzerine çekti. Ne var ki şarkı Eurovision için seçilen beş şarkı arasına giremedi. Bununla birlikte, "İstanbul Hatırası" ve aynı yıl yayınlanan "Neden Olmasın?" adlı şarkıları, Kayahan'ın kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. 1980'de "Bekle Gülüm / Ateş" 45'liği ile müzik dünyasındaki varlığını pekiştirdi. 1981'de, Türkiye Eurovision elemelerine "Dostluk" şarkısının vokalisti olarak katılan Kayahan, müzikal yolculuğunda farklı deneyimler yaşamaya devam etti.

Kayahan kaç kere evlendi?

Kayahan hayatı boyunca 3 kere evlendi. Ünlü şarkıcı ilk evliliğini Nur Açar ile yaptı. İkinci evliliğini Lale Yılmaz ile gerçekleştiren Kayahan’ın üçüncü ve son evliliği ise İpek Açar ile oldu.

Kayahan ve İpek Açar ne zaman evlendi?

Kayahan ve İpek Açar, 1999 yılında dünya evine girdi. Ünlü çift 2015 yılında Kayahan’ın vefat edene kadar evliliklerini sürdürdü.

Kayahan neden öldü?

Yumuşak doku kanseri nedeniyle uzun süre tedavi gören Kayahan, 3 Nisan 2015 tarihinde bu hastalığa yenik düştü.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.