TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İş dünyasının başarılı ismi Suna Kıraç kimdir? İnan Kıraç İpek Kıraç davası nedir?

Ölümünün üzerinden 4 sene geçen ve eşi ile kızı arasında miras davası süren Suna Kıraç kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 16:34
Kaynak: HABER MERKEZİ
İş dünyasının başarılı ismi Suna Kıraç kimdir? İnan Kıraç İpek Kıraç davası nedir?

İş dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak tanınan ve aynı zamanda Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Suna Kıraç kimdir? Hayatı boyunca eğitim ve sanat adına birçok önemli çalışmada bulunan Suna Kıraç, iş dünyasında da aktif olarak rol aldı. Gösterdiği başarılar ile birçok ödülün de sahibi olmayı başaran Suna Kıraç gerek yaşamı gerek de servetiyle uzun süre konuşuldu. Suna Kıraç hakkında merak edilenleri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Suna Kıraç kimdir?

Suna Kıraç, 3 Haziran 1941 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Eğitimine Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde başlayan Kıraç, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman Bölümü’nden mezun oldu. Üstün yöneticilik yetenekleri ve liderlik vasıflarıyla tanınan Suna Kıraç, 1999 yılında London Business School tarafından "Onur Üyeliği"ne layık görüldü. Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı ile mücadele eden ve sadece gözleriyle iletişim kurabilen Kıraç, eşi İnan Kıraç ile birlikte kurdukları Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü gibi projelerle Türk kültür ve eğitim hayatına önemli katkılarda bulundu. Ayrıca, İstanbul'a uluslararası standartlarda bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırma hedefiyle çalışmalarını sürdürdü. 2006 yılında yayımlanan ve tüm geliri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) bağışlanan "Ömrümden Uzun İdeallerim Var" adlı kitabı büyük ilgi gördü ve 100 binden fazla sattı. Bu satış miktarıyla yılın en çok satan kitaplarından biri olmayı başardı. ALS hastalığıyla 2000 yılından itibaren mücadele eden Suna Kıraç, 2017 yılında Forbes Türkiye'nin hazırladığı "En Zengin 100 Türk" listesinde 2 milyar dolarlık servetiyle 8. sırada yer aldı. Ancak, 2020 yılında servetinde yaşanan bir azalma ile aynı listede 1 milyar 6 milyon dolarlık servetiyle 13. sıraya geriledi.

Suna Kıraç ne zaman öldü?

Suna Kıraç, 15 Eylül 2020 tarihinde 79 yaşında İstanbul'da vefat etti. Cenazesi, 16 Eylül 2020'de Marmara İlahiyat Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Kıraç'ın Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanında bulunan mezarı, Türkiye'nin önde gelen iş insanları arasında yer almasını ve servetinin büyüklüğünü yansıtan bir simge olarak kabul edilir

İnan Kıraç İpek Kıraç davası nedir?

İş insanı İnan Kıraç, 2020 yılında vefat eden eşi ve Koç Holding kurucusu Vehbi Koç'un kızı olan Suna Kıraç'ın vasiyeti üzerine Temel Ticaret ve Yatırım Anonim Şirketi’nin hisselerinin kızları İpek Kıraç'a bırakılmasına karşı hukuki bir dava açtı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.