Günümüzün en popüler uygulamalarından biri olan doğum haritası nedir? Günümüzün en popüler uygulamalarından biri olan doğum haritası nedir?

Gökyüzünün gizemli güzelliklerinden biri olan Leonid meteor yağmuru, astronomi tutkularını her yıl heyecanlandıran bir doğa olayıdır.  Leonid Meteor yağmuru ne zaman? Lenoid Meteor yağmuru Türkiye'den de izlenebilecek mi? İşte bu büyüleyici meteor yağmuru hakkında merak edilenler arasında Türkiye'deki gözlem olanakları ve ne zaman gerçekleşeceği gibi sorular yer alıyor.

LEONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Kasım ayının ortalarına gelindiğinde, gökyüzünü aydınlatan yılın en hızlı ve büyük meteor yağmurlarından biri olarak bilinen Leonid-Aslan meteor yağmuru her yıl tekrarlanıyor. Bu olayda kayan yıldızlar gökyüzünü aydınlatarak göz kamaştırıcı bir görsel şölen sunuyor. Leonid meteor yağmuru, meteorların gökyüzünde ortaya çıktığı noktanın Aslan takımının yıldızında olmasından dolayı "Leonid" adını taşıyor. Her yıl genellikle 17 veya 18 Kasım tarihlerinde zirveye ulaşan bu meteor yağmuru, Dünya'nın 55P / Tempel-Tutte kuyruklu yıldızının yörüngesinde bıraktığı toz ve patlamanın atmosferimize girişi sırasında gerçekleşir. Bu kuyruklu yıldız, Güneş'in çevresinde dolanımını yaklaşık 33 yılda tamamlıyor.

leonid meteor yağmuru

LEONİD METEOR YAĞMURU TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?      

Parlak ve hızlı meteorlarıyla ünlü olan Leonid meteor yağmuru, geniş bir coğrafyada, özellikle de Kuzey Yarımküre'nin büyük bir bölümünde gözlemlenebilmektedir. Aslan Takımyıldızı'nda meydana gelen bu gök olayına, bu konumdan dolayı "Leonid" adı verilmiştir ve bu meteor yağmuru Türkiye'den de izlenebilecek.

LEONİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

3 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında aktifliğini sürdürecek olan Leonid meteor yağmuru, bu yıl 17-18 Kasım'da zirveye ulaşacak. Greenwich Kraliyet Müzeleri'ne göre, Leonid meteor yağmurlarını gözlemlemek için en uygun zaman, yerel saatle gece yarısından şafağa kadar olan dönemdir.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kızıl Cin nedir? Kızıl Cin neden olur?

Kaynak: HABER MERKEZİ