Tüm dünyada etkisini gösteren ve dünyayı kuraklığa sürükleyen küresele iklim değişikliğinden nasibini alan Burdur Gölü, çiftçilerin yanlış sulama yöntemleri kullanması, kaçak sondajların kurulması ve gölü besleyen derelerin üzerine barajların yapılmasıyla birlikte gün geçtikçe su kaybetmeye devam ediyor. Çekilen suların gözle görüldüğü bu günlerde gölün misafirleri allı turnaların sayısı da oldukça azalmış durumda.

İlkbahar aylarında göle gelen ve sayıları binleri bulan flamingolardan artık parmakla sayılacak kadar az kalmış durumda. Havaların soğumasıyla birlikte büyüttükleri yavruları ile birlikte sıcak bölgelere göç eden flamingolar gittikleri her yerde iklim değişikliğinden dolayı azalan sularda umduğunu bulamıyor.

Burdur Gölünde kalan son birkaç flamingo da yavruları ile birlikte besin bulabilmek için göl kıyılarını adeta arşınlayarak besin arıyor.

AKOM'dan İstanbul için yeni uyarı AKOM'dan İstanbul için yeni uyarı

Öte yandan, su yüksekliğini gösteren levhada suyun çekildiği çok net belli olurken durumu gören vatandaşlar gölün eski günlerini yad ederek iç çekiyorlar.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- Fazla kilo ve inatçı yağlara karşı 10 etkili egzersiz!

Kaynak: İHA