Tarihsel süreçte dini yapıların kentlere katkısını Mardin örneği üzerinden anlatan Prof. Dr. Çelik, “Dünyanın hiçbir coğrafyasında 70 kilometrelik mesafede bu kadar dini yapı yoktur. Terör tamamen bitse tüm dünya turizmi oraya akacak” dedi

VEDAT ARAZ

İLKSES TV ekranlarında yayınlanan ve Erdal Erek’in hazırlayıp sunduğu Soru-Yorum programının bu haftaki konuğu Tarihçi Yazar Prof. Dr. Mehmet Çelik oldu. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de düzenlenen 16. Ticaret ve Turizm Fuarı’nın gözde stantlarından Mardin’in turizm potansiyelinden bahseden Çelik, kültürel turizmin önemine vurgu yaptı. Tarihsel süreçte dini yapıların kentlere katkısını Mardin örneği üzerinden anlatan Çelik, “Türkiye’nin kültürel turizm açısından en önemli bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Geçen sene Mardin’e 4,5 milyon turist gelmiş. Dünyanın hiçbir coğrafyasında 70 kilometrelik mesafede bu kadar dini yapı yoktur. Terör tamamen bitse tüm dünya turizmi oraya akacak” diye konuştu.

KÜLTÜR TURİZMİNDE GÜNEYDOĞU FARKI

Türkiye’nin turizm potansiyelinin sahip olduğu kültürel ve tarihsel birikime rağmen yetersiz olduğunu belirten Çelik, “Rahmetli Turgut Özal döneminde Alanya’da bir tane turistik otel ve turist yoktu. Sahil kesimlerinde genelde kamış falan oluyordu. Turist sevilmiyordu, ‘Gelip ahlakımızı bozuyorlar’ deniyordu. Şimdi öyle bir noktaya geldi ki... Örneğin; İstanbul tarihi doku açısından Avrupa başkentlerinin toplamından daha zengin. Eyfel Kulesi’nin estetik ve tarihi açıdan hiçbir önemi yok. Ama onu öyle bir pazarlamışlar ki onu görmeye yok. Biz de bu pazarlama bir türlü olmadı. Özal döneminde turizm yatak ve tesis açısından birkaç kat artış gösterdi. Bize gelen turist genelde deniz, güneş, kum ve dönere geliyor. Bunun süresi az. Deniz turizmi çok para bırakan bir turizm değil. Kültür turizmine gelen turist ülkeye para bırakıyor. Zamanla görüldü ki kültür turizmi daha çok para getirecek. Kapadokya’da oteller 12 ay tam kapasite çalışıyor, Antalya ise 4 ay. Geçen sene Mardin’e 4,5 milyon turist gelmiş. Şu anda kültür turizmi açısından en önemli bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi... Terör tamamen bitse tüm dünya turizmi oraya akacak.  Her şehrin bir benzeri vardır ama Mardin’in yoktur. İlk Hıristiyanlar o bölgede yaşamış, Tur Abdin bölgesi deniyor. Dünyanın hiçbir coğrafyasında bu kadar dini yapı yoktur” dedi.

Narlıdere Metrosu 30 Ağustos'ta tamamlanıyor Narlıdere Metrosu 30 Ağustos'ta tamamlanıyor

70 KİLOMETRELİK ALANDA 107 DİNİ YAPI

Kilise ve manastırlar tarihini ele alan 3 ciltlik ‘Tur Abdin’ adlı kitabının serüvenini anlatan Çelik, “1982 yılında Süryaniler hakkında doktora yapmak üzere Mardin Midyat’ta Mor Gabriel Manastırı’na gittim. O manastırda hem Süryanca öğrenmek hem de Süryani kaynaklarına dayalı olarak, Süryanilerin tarihini yazmak üzere 5 yıl çalıştım. 5 yıllık süre içerisinde de Midyat ve çevresi (Tur Abdin) bölgesinin tamamını da gezdim. Oradaki dini yapıları, kiliseleri, manastırları tek tek gezdim ve inceleme imkanı buldum. 70 kilometrelik bir mesafede 107 tane dini yapının olduğunu gördüm. 3 cilt şeklinde bu kitabı yazdım. 4,5 milyon turist bu sene Mardin’e geldiyse bu rakam asgaridir. Yeterli otel ve altyapı yok. Uçak seferleri aratacak. Sağlık turizmi de mutlaka oranın içine girmeli. Terör sıfırlandığı zaman en fazla turist çekecek bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Mardin’in bir de mutfak zenginliği var. Süryani şarabı da büyük katkı sunuyor. Bu 3 kitabın arkasına Kültür Bakanlığı çok düştü. TRT de basılsın ve belgeselleri yapılsın istiyor. Eksiklikler nedeniyle beklettim şimdiye kadar. Turizm Fakültesi Mardin’e açıldı ve madem 4,5 milyon turist geliyorsa bu kitaplarım Mardin Artuklu Üniversitesi’nin turizm fakültesine helali hoş olsun. Şu terör bittiğinde, o barış o bölgeye geldiğinde Türkiye’nin en zengin bölgesi olacak orası” ifadelerini kullandı.