TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Paskalya bayramı nedir, nasıl kutlanır? 2024 Paskalya bayramı ne zaman?

2024 yılına yaklaşırken, Paskalya Bayramı'nın tarihi merak konusu olmaya devam ediyor. Paskalya, her yıl farklı bir tarihte kutlanan önemli bir dini bayramdır. Paskalya'nın ne zaman olduğu ve 2024 yılında hangi tarihe denk geldiği soruları, bu dini etkinliği yakından takip edenler tarafından araştırılıyor. 2024 Paskalya Bayramı'nın ne zaman, Paskalya bayramı nedir? gibi soruların cevabı merak ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 11:52
Kaynak: HABER MERKEZİ
Paskalya bayramı nedir, nasıl kutlanır? 2024 Paskalya bayramı ne zaman?

Hristiyan dünyasının kutladığı coşku dolu bayram olan Paskalya, doğu ve batı kiliselerindeki takvim farklılıkları sebebiyle farklı zamanlarda gerçekleşiyor. Apostolik Ortodoks Süryani, Ermeni, Kıpti ve Habeş kiliseleri doğu takvimine uyarken, Katolik ve Orotodos kiliseleri batı takvimini takip ediyor. Bu nedenle Paskalya, her yıl farklı dönemlerde Doğu ve Batı Kiliseleri tarafından kutlanıyor. Peki 2024 Paskalya ne zaman? Paskalya bayramı nedir? İşte detaylar…

paskalya bayramı

PASKALYA BAYRAMI NE ZAMAN?

2024 Paskalya Bayramı, 31 Mart Pazar gününe denk gelmektedir. Doğu ve Batı kiliseleri arasındaki takvim farklılıklarına rağmen, genel olarak Paskalya dönemi mart sonundan nisan sonuna kadar süren bir dönemi kapsar.

PASKALYA BAYRAMINDA NELER YAPILIR?

Paskalya Bayramı'nda evlerde özel Paskalya çöreği hazırlanır, haşlanmış yumurtalar renklendirilir ve özel süslemeler yapılır. Katolik Kiliseleri'nde Paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, Paskalya mumu yakılır, Kitab-ı Mukaddes'ten bölümler okunur ve vaftiz törenleri gerçekleştirilir. Ayrıca, bayram süresince dualar okunarak özel ritüeller gerçekleştirilir.

paskalya bayramı nedir

PASKALYA BAYRAMI KAÇ GÜN SÜRÜYOR?

Paskalya, beş haftalık hazırlık dönemi olan Büyük Perhiz ile başlar ve Kutsal Hafta ile sona erer, ardından Paskalya Günü yani Diriliş Günü gelir.

PASKALYA BAYRAMI NEDİR?

Paskalya Bayramı, Hristiyanlıkta en eski ve en anlamlı bayram olarak kabul edilmektedir. Bu bayram, İsa'nın çarmıha gerildikten sonra üçüncü günde dirilmesini kutlar. Paskalya kelimesinin kökeni İbranice'dir ve "dokunmadan geçmek" anlamına gelir. Kiliselerde pazar günleri kutlanan Paskalya günü aynı zamanda kıyam yortusu ve diriliş günü olarak adlandırılır.

Paskalya Bayramı her yıl Mart ve Nisan aylarında kutlanır, ancak tarihi her yıl değişir. Genellikle Nisan ayının ikinci Pazar gününde gerçekleşir. Her yıl farklı aylarda baharın gelmesiyle kutlanan Paskalya, iyiliğin kötülük üzerinde zaferini ve Hazreti İsa'nın dirilişini simgeler. Hristiyan topluluğu için büyük bir dini öneme sahiptir. Dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Paskalya Bayramı, pek çok ülkede coşkuyla karşılanır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.