TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Klasik mitolojideki kadın figürlere farklı bir bakış… Mitoloji ve Kadın sergisi sizleri bekliyor!

15 Ocak’ta sanatseverlerle buluşan ‘Mitoloji ve Kadın’ sergisi, 15 Şubat 2024’e kadar İzmir Arkeoloji Müzesi’nde yer bulacak

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 10:54
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Klasik mitolojideki kadın figürlere farklı bir bakış… Mitoloji ve Kadın sergisi sizleri bekliyor!

Mitoloji ve Kadın Sergisi, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Arkeolog ressam Bora Eşiz tarafından hazırlanan ‘Mitoloji ve Kadın’ sergisinde, klasik mitolojideki kadın figürler farklı bir anlayışla yorumlanıyor.

15 Ocak’ta sanatseverlerle buluşan sergi, 15 Şubat 2024’e kadar İzmir Arkeoloji Müzesi’nde yer bulacak.

SANATÇI KİMLERDEN İLHAM ALDI?

Takılardaki ipuçlarıyla mitolojik tanrıçaların ya da mitolojik kadınların kim olduğunun anlaşılması küçük bilmecelere dönüştürüldüğü sergi oluşturulurken Kiklad Adalarının üretimi idollerden, Fayyum portrelerinden, Ortodoks ikonalarından etkilenen Eşiz, sanatçı olarak da A. Modigliani, G. Chirico ve C. Brancusi’den ilham alıyor.

BORA EŞİZ KİMDİR?

Arkeoloji ve Müzecilik eğitimleri alan Bora Eşiz, üniversitelerin ilgili bölümlerinde görev aldı. Aynı zamanda gezi yazarı olarak da pek çok dergiye ve websitelerine yazı hazırladı. 1990'ların ortasından beri arkeoloji, sanat, kültür, seyahat, yemek kültürü ve mimarlık konulu yazılar yazıyor. Seyahat etmeyi, dağ yürüyüşlerini, yeni kültürleri tanımayı ve araştırmayı seviyor. Halen önemli yayınevlerinde bilimsel danışman, editör, yazar ve çevirmen olarak çalışıyor, gezi yazılarına devam ediyor.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.