TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İstanbul’a uzanan bir serüven… Gerçekler ve çocukluk: Keleş Osman

Büyük kente göçü konu alan güçlü ve gerçekçi kurgusu, bellekte iz bırakan sıcak ve yalın diliyle çocukların ellerinden bırakmadan okuyacakları bir roman: Keleş Osman

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 10:08
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
İstanbul’a uzanan bir serüven… Gerçekler ve çocukluk: Keleş Osman

Kardeş payı uzanan yol, iki arkadaşı hayallerine ulaştıracak mı?

Usta öykücülüğü ve edebiyatımıza kazandırdığı önemli eserlerle tanınan, çok ödüllü dil ustası Necati Tosuner’den, çocuklar için unutulmaz bir armağan. Daha önce iki kitap halinde yayımlanan Keleş Osman’ın maceraları, farklı okuma deneyimleri sunarak gençleri edebiyatla buluşturmayı amaçlayan ve editörlüğünü eleştirmen, yazar Semih Gümüş’ün üstlendiği, Müren Beykan’ın yayına hazırladığı Köprü Kitaplar koleksiyonunun ilk kitabında toplandı.

Küçük bir kasabada yaşayan Osman’la arkadaşının düşlerini süsleyen İstanbul’a yaptıkları kaçak yolculuk onları değiştirecek, olgunlaştıracaktır. Büyük kente göçü konu alan güçlü ve gerçekçi kurgusu, bellekte iz bırakan sıcak ve yalın diliyle çocukların ellerinden bırakmadan okuyacakları bir roman. 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü ile taçlanan Köprü Kitaplar koleksiyonunun her bir parçası ise birbirinden doyurucu edebiyat okumaları sunuyor.

BÜYÜK KENTİN SERSEMLETİCİ ETKİSİ

Arkadaşları alay etse de keleşin güzel ve yakışıklı anlamına geldiğini öğrenen Keleş Osman kimseye kulak asmaz; onun aklı fikri, Hasan’la birlikte çok merak ettikleri İstanbul’a kaçıp kaptan olmaktadır. Okulların kapanmasının ardından iki kafadar, bir kamyona atlayıp büyük kentin yolunu tutarlar. Gel gör ki, gerçekler çocukluk hayallerinden çok farklıdır. Büyük kentin sersemletici etkisini yaşayan Keleş ve Hasan için İstanbul macerası hiç de umdukları gibi gelişmeyecektir.

EDİTÖR GÜMÜŞ’ÜN YORUMU

Kitabın editörlerinden Semih Gümüş’ün değerlendirmesi ise şu şekilde:

“Keleş Osman’ın, arkadaşı Hasan’la çocukluk hayallerinin ardında İstanbul’a uzanan serüveninin asıl anlamı, sanırım meraktır. Bizim çoğu kez pek de umursamadığımız, oysa onsuz, gelecek hayalleri bile kurulamayacak özelliklerdendir merak. Keleş Osman’ın hayalleriyle, edebiyatın, hayallerin dışında kurgulanması zor dünyasını birlikte düşünmek de bu romanın öteki önemli yanı.”

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.