TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Herakleıtos Efes Selçuklu gençleri felsefe ile tanıştırdı

Herakleitos Felsefe Günleri gençleri felsefe ile buluşturdu. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, felsefe hakkında bilgi verdi

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2023 10:18
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: BÜLTEN
Herakleıtos Efes Selçuklu gençleri felsefe ile tanıştırdı

Herakleitos’un 2500 yıl önce yaktığı bilgelik ateşi ışığında felsefeyi geniş kitlelerle buluşturan Herakleitos Felsefe Günleri, etkinliğin ikinci gününde düzenlenen oturumlar ve felsefe atölyeleri ile devam etti.

Çağının ötesinde birçok düşünürü ve filozofu etkileyen Herakleitos adına Efes Selçuk’ta 20- 21 Kasım tarihlerinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Felsefe Günleri’nde Prof. Dr. İoanna Kuçuradi açılış oturumunun yanı sıra düzenlenen diğer oturumlarda da felsefe severlerle bir araya geldi.

Herakleitos Felsefe Günler

KUÇURADİ: FELSEFE HAYATIN İÇİNDEDİR

Herakleitos Felsefe Günleri’nin felsefenin daha geniş kitlelerle bir araya gelmesi açısından önem arz ettiğini belirten Prof. Dr. İoanna Kuçuradi; “Yaklaşık 50 yıl önce Türkiye Felsefe Kurumu’nu kurarken felsefeyi üniversitelerin dışına çıkarmak istedik. Felsefe hayatın içindedir farkındaysak. Çünkü yüz yüze geldiğimiz birçok sorunun temelinde felsefi bakış açısının eksikliğini görüyoruz. Kaç yıldır burada bu toplantılar yapılıyor.  Bu çok memnuniyet verici. Marmara Belediyeler Birliği uluslararası bir toplantı düzenledi. Orada söylediğim bir şey var; “İnsan haklarının belirli koşullarda gerekliklerini bulup yapmak belediyelerin işidir” diye. Şu veya bu hakkın kullanılması için ne gerekiyorsa bu koşullarda, onu sürekli bulup sürekli canlı tutmak ve yerine getirmek belediyelerin insan haklarını koruması ile ilgili işidir bana sorarsanız” dedi.

Herakleitos Felsefe Günleri’nin ikinci gününde, Selçuk Efes Kent Belleği’nde İbrahim Depe’nin koordinasyonunda düzenlenen Çocuklarla Felsefe başlıklı oturumda Efes Selçuk’ta eğitim gören ilkokul ve lise öğrencileri düzenlenen felsefe atölyelerine katıldılar.

ÇOCUKLAR FELSEFE İLE TANIŞMALI

Atölyelerin eğitmenlerinden Dr. Nermin Yavlal çocukların felsefe ile erken yaşta tanışmasının önemli olduğunu belirterek; “Felsefe ile ilgilenmenin büyüklere özgü olduğu düşünülür oysa 6 yaşından itibaren çocukların felsefe ile tanışması gerekiyor. Çünkü çocuklar, düşüncelerinde belli kalıplar olmadığı için kendilerini özgür bir biçimde ifade ediyorlar. Biz burada çocuklara felsefe tarihini anlatmıyoruz, düşünürlerin fikirlerini anlatmıyoruz. Onların demokratik bir ortamda kendilerini özgürce ifade edebilmelerini, doğru soru sormayı ve karşılıklı tartışmayı öğrenmelerini amaçlıyoruz” dedi.

Selçuk Efes Kent Belleğinde düzenlenen Felsefe Atölyesi’ne katılan farklı kademelerde eğitim gören öğrenciler, ilk kez katıldıkları felsefe atölyesi ile farklı bir deneyim yaşadıklarını belirterek, atölye sayesinde kendilerini özgürce ifade ettiklerini belirttiler. Türkiye Felsefe Kurumu, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Efes Selçuk Belediyesi’nin ortaklaşarak düzenlediği Herakleitos Felsefe Günleri, çocuklar ve gençler için düzenlenen Felsefe Atölyelerinin ardından son buldu.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Efes Selçuk’ta Felsefe Günleri başladı

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.