TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Halkın Sanatı 8 Aralık’a kadar uzatıldı

Halkın Sanatı sergisi yoğun istek üzerine 8 Aralık 2023 Cuma gününe kadar uzatıldı

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023 12:03
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Halkın Sanatı 8 Aralık’a kadar uzatıldı

Dilek Hanif’in sunduğu ve NTV’nin Halkbank’ın katkılarıyla hayata geçirdiği Halkın Sanatı, 32 bölümün ardından özel bir kitap ve sergi ile 12 Kasım’da sanatseverlerle buluşmuştu. Atatürk Kültür Merkezi Galeri Salonu’nda halka açılan sergi, yoğun istek üzerine 8 Aralık 2023 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Hayatın tüm renklerini ekranlara taşıyan NTV’nin özel içeriklerinden “Halkın Sanatı” yayınlanan 32 bölümün ardından aynı adı taşıyan kitap ve sergi ile izleyiciyle buluşmuştu. 26 Kasım’da bitmesi planlanan sergi, yoğun istek üzerine 8 Aralık’a kadar uzatıldı. “Halkın Sanatı” sergisi 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

sanat

32 KIYAFET SERGİLENİYOR

Halkbank’ın katkılarıyla hazırlanan sergide, Anadolu’nun dört bir yanından onlarca ustanın elinden çıkan eşsiz dokuma ve işlemelerin Dilek Hanif imzasıyla modern tasarımlara dönüştüğü 32 kıyafet sergileniyor. 

2019 yılında yolculuğuna başlayan program süresince, Dilek Hanif onlarca şehre gitti. Birçoğu unutulmaya yüz tutmuş ve sandık altlarında kalan el emeği göz nuru tüm el sanatlarının izini sürdü. Ustalarından yüzyıllara dayanan hikayelerini dinledi. Aylarca süren titiz çalışmalarla program için hazırlanan el sanatlarının her biri yepyeni tasarımlarla günümüze kazandırıldı. Bu anlamlı yolculuk sonrası özenle hazırlanan sergi ve kitap ziyaretçileriyle buluştu.

Sergi, Anadolu medeniyetlerinin izlerinin kültürel belleğimize birer nakış gibi işlendiği hikayeleri barındırıyor ve Tokat’ın tahta baskısını, Erzurum’un kaybolmaya yüz tutmuş ehramını, Antepli ustaların ellerinde gelecek kuşaklara taşınan kutnuyu, Bartınlı kadınların göz nuru tel kırmayı yeniden keşfetmeye olanak sağlıyor. Kastamonu’nun tırnak bağı işlemesinin giysilere ne denli şıklık kattığına, dünyanın ilk tekstil ürünü keçenin modern zamanlarda bir moda malzemesi olarak nasıl kullanılabildiğine tanıklık etmeye, Hatay ve Bursa ipeklisinin kıymetini yeniden hatırlamaya imkan veriyor. Kütahya’nın tefebaşı sanatının, Göynük’ün tokalı örtmesinin giysilere kazandırdığı değeri tekrar ortaya çıkartıyor.

halkın sanatı

Dilek Hanif, projenin kendisi için önemini ise şu sözlerle vurguluyor: “Benim için gelecek, geçmişle şimdinin kesiştiği bir köprüdür. Gelenekselin yüzlerce yıllık dokunuşlarının ilmek ilmek bugüne yansıdığı bir ilham köprüsü. Halkın Sanatı hayatımın en büyük keyif ve keşif yolculuğuydu.”

Halkın Sanatı sergisi, Atatürk Kültür Merkezi Galeri Salonu’nda 8 Aralık’a kadar devam edecek.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Tarihi Bıçakçı Han’da iz bırakacak bir sergi: Tarihte İz Bırakan Afro Türkler

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.