TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünyanın, insan eliyle hoyratça yok edilmesini destansılaştıran bir roman!

Türk edebiyatının gerçekçi öykülerle öne çıkan ustalarından Kadri Öztopçu, yeni kitabını okuyucusuyla buluşturdu: Saklıköy'ün Kuşçusu

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 10:50
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Dünyanın, insan eliyle hoyratça yok edilmesini destansılaştıran bir roman!

Farklı okuma denemeleri sunarak gençleri edebiyatla buluşturmayı amaçlayan ve editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği, Müren Beykan’ın yayına hazırladığı Köprü Kitaplar koleksiyonunun yedinci kitabını, Türk edebiyatının gerçekçi öykülerle öne çıkan ustalarından Kadri Öztopçu yazdı. Dünyanın insan eliyle hoyratça ‘yok edilmesini’ imgelerle yüklü, şiirsel bir dille anlatan ‘Saklıköy’ün Kuşçusu’, çarpık kentleşmenin yol açtığı çevresel ve toplumsal yıkımın destanını yazıyor.

Kitap, usta karikatürcü Tan Oral’ın özgün desenleriyle boyutlanıyor. 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü ile taçlanan Köprü Kitaplar koleksiyonunun her bir parçası ise birbirinden doyurucu edebiyat okumaları sunuyor.

YAŞAM SEVİNÇLERLE ÖRÜLÜ

Yemyeşil, masmavi Saklıköy’de yaşam sevinçlerle örülü, oyunlarla doludur. Çamtepe ormanla, deredeki alabalıklarla, Keltepe ise harabelerle sonsuza kadar var olacak gibidir. Köydekilerin en büyük merakı, yıllar önce buraya yerleşen Kuşçu ve omuzundan uzaklaşmayan rengârenk kuştur. Ama ne Kuşçu huzurludur ne de kuş! Şehirden doğru, Saklıköy’ün fark etmediği bir gürültü, bir toz duman yaklaşmaktadır. Saklıköy’de ‘bol’ olan ne varsa yutup yok etmeye hevesli bu yıkıma birileri karşı durmaya cesaret edecek midir?

Editör Semih Gümüş’ün kitaba dair dipnotu ise şöyle: “Saklıköy’ün Kuşçusu hem yaşadığımız dünyanın göz göre göre yıkıma uğratıldığını anlatıyor, hem de her şeyin bizim ellerimizde olduğunu. Elbette, kimseye akıl vermeden. Kadri Öztopçu’nun tek kaygısı, nitelikli edebiyat.”

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.