TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bu sergi kaçmaz… O sanatçıların ellerinde heykeller hayat buluyor!

İnsanın doğayı görmezden gelişini gözler önüne seren eserler ve doğaya kendi bakışının ayrıntılarını heykellerinde anlatan sanatçılar, Konak’ta ziyaretçilerini bekliyor

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 14:36
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Bu sergi kaçmaz… O sanatçıların ellerinde heykeller hayat buluyor!

Rıdvan Oral-Tuğçe Yakar Heykel Sergisi, bugün sanatseverlerin ziyaretine açıldı. 2– 29 Şubat 2024 tarihlerinde Milli Egemenlik Evi Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde sergilenecek olan eserler, insanın doğayı görmezden gelişini gözler önüne seriyor!

Özellikle sanatçı Rıdvan Oral, biyografisiyle de dikkat çeken isimlerden… Oral’ın, Nesin Matematik Köyü'nde başlayan yolculuğu, heykel sanatına da katkı sundu. 

NESİN MATEMATİK KÖYÜ’NDEN HEYKEL SANATINA

Rıdvan Oral; 1994 yılında Siirt'in Eruh ilçesinin Körüklükaya Köyü'nde doğmuş. Aynı yıl köylerinin boşaltılması sebebi ile yaşadığı yeri terk etmek durumunda kalan 8 çocuklu aile, önce Türkiye'nin farklı bölgelerinde çalışmaya başlayıp son olarak Aydın ilinin Ortaklar ilçesine yerleşmiş. Öğrenim hayatına kendi isteği ile liseyi bitirmeden son veren Rıdvan Oral, çocukluk yıllarından itibaren ayakkabı boyacılığı, inşaat ve otel gibi farklı alanlarda çalışır. 2007 yılında babasının Nesin Matematik Köyü inşaatında çalışmaya başlamasının ardından kendisi de 2010 yılından itibaren önce köyün inşaat işlerinde çalışmaya başlayıp ardından bahçe işlerinde devam eder.

ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

2018 yılından itibaren mesai saatleri dışında elindeki malzemelerle ağaç kabuklarına fantastik yüzler oymaya başlayan Oral, daha sonrasında ise karşısına çıkan her türlü (kök, palamut, kemik ve boynuz vb) parçaları toplayıp onları bir araya getirerek heykel yapımına ağırlık verir. Sanatçı; Doğadaki güzelliklerin yanı sıra karanlıkta, kıyıda köşede kalmış birbirinden bağımsız, çürümeye yüz tutmuş ve parçalanmış nesneleri bir araya getirerek, aslında onları umarsızca parçalayan, görmezden gelip yok oluşuna sebep olan insanların karşısına ürperti verici karakterler olarak sunuyor. Rıdvan Oral, insanın doğayı görmezden gelişini gözler önüne serip, doğaya kendi bakışının ayrıntılarını heykellerinde anlatan bir sanatçı. Halen Nesin Matematik Köyü'nde bahçıvanlık yapmakta olan Rıdvan Oral, burada bulunan atölyesinde üretmeye devam ediyor.

YAZDIĞI MASAL KİŞİLİKLERİNİ HEYKELLEŞTİRİYOR

Tuğçe Yakar ise 1989 yılında Artvin’de doğan bir sanatçı. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra 2007 yılında Ege Üniversitesi’nde Biyoloji okumaya başladı. 2014 yılında kazandığı Anadolu Üniversitesi Heykel Bölümü’nden 2019 yılında mezun oldu. Heykellerine her zaman bir hikaye kahramanı gözüyle bakan sanatçı, onlara geçmiş ve gelecek roller belirlemekte, bazen de yazdığı masal kişiliklerini heykelleştirmektedir. Farklı malzemeler denemeyi seven ve heykellerinde renk kullanımına önem veren sanatçı çalışmalarına İzmir Şirince’deki atölyesinde devam ediyor. Yakar’ın eserleri, BASE 2019 seçkisinde de yer aldı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.