TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

15 yaşında buluşan 31 yazarın kitabı!

Editörlüğünü Müren Beykan’ın yaptığı ‘Defalarca Kayboldum’ kitabı, 15 yaşında buluşan 31 yazarın öyküsüne yer veriyor. Kitap bugünün okurlarında sıra dışı yansımalara yol açacak nitelikte

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2019 13:03
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
15 yaşında buluşan  31 yazarın kitabı!
SULTAN GÜMÜŞ
Çağdaş edebiyatımızın 31 özgün kaleminin gençlik yıllarına ait sesleri ve yüzleşmeleri, günümüz okurlarına ulaşıyor. Bugün beğenerek okuduğumuz yazarlardan, umuda, yalnızlığa, sevince, gençlik duygularına ve keşiflere dokunan özel bir kitap. Açık yüreklilikle ve içtenlikle kaleme alınmış öykü, anı ve şiir türündeki eserler, 15 yaşında bırakılanların ve 15 yaşın insanda bıraktığı deneyimlerin izini sürüyor. Başarılı editör Müren Beykan’ın hazırladığı ve yeni tasarımıyla güncellenen kitap ‘Defalarca Kayboldum’, önemli yazarları, gençliğin duygu evreninde buluşturuyor. İlk gençlik ve sonrasına ilişkin notlar ve izdüşümler, hem yazarların iç dünyasında hem de bugünün okurlarında sıra dışı yansımalara yol açacak nitelikte.
HANGİ YAZARLAR VAR?
Bu çok özel seçkiye 15 yaşlarını hatırlayarak katkıda bulunan yazarlar: Ahmet Büke, Behçet Çelik, Celil Oker, Cemil Kavukçu, Elif Şafak, Enver Ercan, Esmahan Aykol, Faruk Duman, Gaye Boralıoğlu, Hakan Günday, Hatice Meryem, Kadri Öztopçu, Karin Karakaşlı, Leyla Ruhan Okyay, Mahir Öztaş, Mine Söğüt, Murat Gülsoy, Murathan Mungan, Müge İplikçi, Necati Güngör, Necati Tosuner, Nihat Ziyalan, Onur Caymaz, Osman Şahin, Oya Baydar, Özcan Karabulut, Selim İleri, Sema Kaygusuz, Semih Gümüş, Turgay Fişekçi, Yekta Kopan.
MÜREN BEYKAN KİMDİR?
Günışığı Kitaplığı’nın kurucularından, yayın yönetmeni; arkeoloji doktorası sahibi, mimar Müren Beykan bugüne dek çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatının önemli yüzlerce kitabının editörlüğünü yaptı. Çocuklar kadar yetişkinlerin de tutkunu olduğu “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin de, günümüzün 31 önemli yazarının anı, şiir ve öykülerinden oluşan 15: Yaramaz Bu Kitap adlı seçki gibi özgün projelerin de editörü. 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü’yle taçlanan “Köprü Kitaplar” dizisinin editörü Semih Gümüş’le birlikte bu diziye emek veren Beykan, mizah sanatçısı Behiç Ak’ın yazıp çizdiği, 10 kitaplık ünlü “Gülümseten Öyküler” dizisinin ve “Karikatür Kitabı”nı izleyen yeni çocuk kitaplarının da editörlüğünü yapıyor. Türkiye’de çocuk kitaplarının çok satanları arasında üst sıralarda yer alan Kraliçeyi Kurtarmak (Jayden’s Rescue) ve Haritada Kaybolmak adlı kitapların yanı sıra Karanlığın Gözleri (The Eyes of The Darkness) gibi kitapların dünya editörlüğünü üstlenmiş olan Beykan, David Almond, Christine Nöstlinger ve Angela Nanetti gibi dünyaca ünlü yazarların kitaplarının Türkçe yayın editörlüğünü de yürütüyor. “Taşi” dizisi, “Büyülü Küçük Kitaplar” koleksiyonu gibi çocuk kitaplarını Türkçe’ye kazandırdı. Beykan, 1979’da İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1981’de İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsünü’nde yüksek lisans programını, 2004’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’nda doktora programını tamamladı. 1980’den sonra, 3 ciltlik özgün bir yayın olan Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi’nin yanı sıra, HABİTAT II kültür sergilerinin katalogları Tarihten Günümüze Anadolu’da Konut ve Yerleşme (Housing and Settlement in Anatolia: A Historical Perspective), Dünya Kenti İstanbul (World City İstanbul) gibi büyük yayınlarda yayın yönetmeni olarak görev aldı. Beykan, Günışığı Kitaplığı’nın alt markası ON8’in de yayın yönetmenliğini sürdürüyor ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin katılımına açık Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın da başkanlığını yürütüyor.
 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.