Çalışma, kapının eşiğini geçmemizi sağlar. Başarı ise gittiğimiz yolun sonunda bizi bekler ve çabalarımızı ödüllendirir. LOUİS PASTEUR

***

Louis Pasteur’un dediği gibi kapının eşiğini geçmeye az kaldı. Bunun için çalışmaya ve üretmeye devam diyoruz. Son günlerde ciddi boyutlarda artan Kovid-19 ve solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili soruları ve yanıtlarımı özetlemeye çalışacağım. Ortalama okuyucu düzeyini düşünerek kesin ve anlaşılır ifadeler kullanacağım. Affola!

***

Bu aylarda solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalar nelerdir?

Çoğunlukla virüsler etkendir. Dolayısı ile antibiyotik tedavisi gerekmez. Bunlar RSV virüsü dediğimiz solunum yollarını tutan Respiratuar Sinsityal cirüs, İnfluenza ve Parainfluenza dediğimiz grip virüsleri, Adeno virüsler, yine insan kökenli olanlardan Boca, Corona, Metapneumo virüsler ile Rhino virüslerledir.

***

Neden sonbahar ve kış aylarında üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları artar?

Atmosfer ve buharlaşan su basıncı ile ısının, güneş ışınları ile ultraviyolenin azalması önemlidir. Hava kirliliği, kirli partikül oranında ve toplu olarak bir arada durma eğiliminde artma, solunumla ve sigara içmekle havaya verilen buharda çoğalma vurgulanması gereken noktalardır. Ayrıca ısının azalmasına bağlı üst solunum yollarındaki koruyucu salgıların azalması ve kuruması ile bağışıklık sistemimizdeki çeşitli nedenlere bağlı baskılanma üst ve alt solunum yolları enfeksiyonlarını arttırmaktadır.

Solunum yolu enfeksiyonlarından nasıl korunalım?

·         Sigarayı sadece bu mevsim değil hiçbir zaman içmeyelim.

·         Sağlıklı (Akdeniz tipi) beslenelim.

·         Mümkünse maske-mesafe kuralına sadece korona için değil, özellikle bu mevsimlerde daha çok dikkat edelim.

·         Kapalı toplantı yerine olanak varsa ve sıcaklık uygunsa açık hava toplantılarını tercih edelim. Kapalı ortamlarda toplanacaksak, sık sık havalandırma yapıp, maskelerimizi çıkarmayalım. Mümkünse ve zorunlu değilsek toplantıları en kısa zamanda bitirmeye çalışalım.

·         Risk grubundaysak mutlaka mRNA tipi korona, grip ve zatürre aşılarımızı yaptıralım.

·         Bağışıklığı baskılanmış ve/veya kanser hastası iseniz mümkünse bulaşın çok olabileceği riskli ortamlara girmeyelim.

·         Hastalanmış isek; mutlaka korona, grip ve gerekli diğer testler ile tedavi için zaman kaybetmeden ilgili hekime başvuralım. Hemen antibiyotik almayalım!..

·         Her türlü enfeksiyondan korunmanın önemli bir yolu da; yöntemine uygun en az iki dakika elimizi yıkamadır. Özellikle el teması olabilecek her türlü işlemden önce ellerimizi yıkamayı unutmayalım.

Sözümüzü meslektaşım, ustam Ceyhun Atuf Kansu’nın “Kızamuk Ağıdı” isimli şiirinden bir bölüm ile bitireyim. Hocamız ışıklar içinde uyusun.

Bir bir saydım, yirmi üç çocuk,

Ah, güllü Gülizar öldü,

Gördü kış güneşi, gamlı ve donuk,

Daldı oğlanlar, çiçekti kızlar, öldü.

Sevgilerimle…